„Damy i huzary”, fot. Paulina Śląska/„Do Mołocznej”, mat. promocyjne

Mysłowicki Ośrodek Kultury startuje z zupełnie nową inicjatywą dla miłośników teatru w każdym wieku. Już w najbliższą niedzielę w Kultowym Kinoteatrze Znicz na Brzezince odbędą się „Regionalne konfrontacje teatralne” z warsztatami, spektaklami i rozmowami o teatrze właśnie.

Wydarzenie zostanie podzielone na dwa panele: dla dzieci oraz dla młodzieży i dorosłych. Ten pierwszy rozpocznie się o godz. 11:00 spektaklem „Jasiek i… wirus” w wykonaniu grupy teatralnej Groszki.

Każdy z nas zna uczucie, gdy trawi nas przeziębienie. Jak Jasiek poradził sobie w walce z wirusem i jak radzą sobie najmłodsi aktorzy MOK-u, możecie zobaczyć, oglądając spektakl „Jasiek i… wirus”. To pełna humoru historia, której bohaterami są towarzyszące wirusom sytuacje i przedmioty. Chusteczki, termometr, apsik i gorączka kontra okrutny wirus. Co wyniknie z tej konfrontacji? Jakie są pułapki i jakie rozwiązania?

Od godz. 11:45 odbywać się będą kolejne spektakle teatrów dziecięcych, a na godz. 13:00 zaplanowane są warsztaty teatralne dla najmłodszych. Panel przeznaczony jest dla dzieciaków wieku 6+.

Natomiast o godz. 15:30 na widownię zaproszeni zostaną dorośli i młodzież. Jako pierwsze obejrzą przedstawienie „Do Mołocznej”.

Inspirację spektaklu stanowi powieść Miriam Toews „Głosy kobiet” oraz jeden z odcinków programu Martyny Wojciechowskiej „Kobieta na krańcu świata”. Spektakl porusza wątki religijne i społeczne. To opowieść o relacji, jaka łączy matkę z córką, konfrontującej dwie różne postawy życiowe. O tradycyjnej i nietradycyjnej roli kobiety w społeczności menonickiej. O systemie, który jest opresyjny. Spektakl powstał w ramach dyplomu reżyserskiego na studiach podyplomowych Reżyseria teatru dzieci i młodzieży na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie filia we Wrocławiu.

O godz. 19:30 na scenie pojawi się grupa ATElier Kultury z Jaworzna ze współczesnym ujęciem komedii Aleksandra Fredry „Damy i huzary”.

Daleko, na obrzeżach wszechświata, gdzie ostatnia białogłowa została oddelegowana z gwiezdnej, sielankowej posiadłości Majora, grupa huzarskich przyjaciół oddaje się uciechom. Jednak kawalerski błogostan nie trwa długo. Zza pasa Oriona wyłoniła się bowiem grupa statków zarządzana przez siostry Majora, które przybyły wraz ze swoją kobiecą świtą. Huzarski honor nakazuje przyjąć je godnie. Panowie, nie rozumiejąc kobiecych potrzeb, stają na głowie, aby im dogodzić. Na swoje nieszczęście osiągają skutek daleki od zamierzonego. Tymczasem damy, nie zwracające uwagi na nieokrzesanie gospodarzy, postanowiły wprowadzić w życie plany ożenku swojego brata. Jest to początek perypetii pomiędzy płcią piękną a piękniejszą…

Finałem „Regionalnych konfrontacji teatralnych” będzie moderowana dyskusja, czyli rozmowy artystów i widzów, które rozpoczną się o godz. 21:10.

Wydarzenie z pewnością wypełni pustkę po „Teatralnej niedzieli”, która wraca już w styczniu.

8 października, godz. 11:00/15:30, Kultowy Kinoteatr Znicz (MOK Brzezinka) przy ul. Laryskiej 5. Wstęp na każdy z paneli będzie kosztował 30 zł.