fot. CMP

Z okazji Święta Niepodległości Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach przygotowało nową wystawę czasową pt. „Pożarnictwo w filokartystyce”. Na ekspozycji zaprezentowano 160 pocztówek z podziałem na bloki tematyczne. Do najciekawszych kart należą te wydane w pierwszej siedzibie muzeum pożarnictwa na Promenadzie. Pocztówki przedstawiają historyczne eksponaty sfotografowane przed placówką. Wystawa wpisuje się również w obchodzone w tym roku 465-lecie Poczty Polskiej.

Pośród bloków tematycznych znajdują się m.in. św. Florian, samochody strażackie, motocykle czy widokówki z eksponatami pożarniczymi wydane w Czechach, Słowacji i Niemczech. Jedna z tablic poświęcona jest Bolesławowi Chomiczowi, który jako jedyny strażak doczekał się wydania serii pocztówek zawierających m.in. aktualne do dziś cytaty z jego książek.

Wydanie pocztówki nie podlegało obowiązkowi zgłoszenia na Pocztę Polską. Z tego powodu panowała w tej dziedzinie duża dowolność. Oprócz muzeum pocztówki wydawały Komenda Główna Straży Pożarnych, Zarząd Główny ZOSP oraz jednostki OSP i PSP. Spotykamy również karty wydane przez strażaków indywidualnie. Najczęściej dokumentują one rocznice i doniosłe wydarzenia z życia jednostek.

Pocztówki dokumentują przełom epok, w których żyjemy. Rozpowszechnienie się korespondencji elektronicznej w XXI w. spowodowało ograniczenie wysyłania kart pocztowych. Posiadanie pocztówki z motywem strażackim, która ma obieg pocztowy (znaczek, stempel, treść), stanowi dziś rzadkość.

Podczas kameralnej uroczystości z okazji Święta Niepodległości w środę 8 listopada otwarto wystawę, którą będzie można oglądać do końca lutego 2024 r. O ekspozycji opowiadał jej kurator Dariusz Falecki. Podczas oprowadzania kuratorskiego można było usłyszeć szereg ciekawostek. Pierwszą z nich była już tablica tytułowa z pocztówką firmy strażackiej Gustaw Ewald i awersem, na którym znajduje się znaczek pocztowy naklejony z przechyleniem w lewo, co było zakodowaną informacją od wysyłającego kartę dla adresata. Drugą ciekawostką jest wyklejka pocztowego słupa milowego z herbem Polski, stosowanym w Saksonii, kiedy w połowie XVIII w. Saksonia była w unii personalnej z Polską. Omówiono najstarsze pocztówki wydane w pierwszej siedzibie muzeum, zacytowano dwie wypowiedzi Bolesława Chomicza z pocztówek o nim traktujących, omówiono propagandowe karty pocztowe wydane w latach 80. XX w. przez Komendę Główną Straży Pożarnych. Zwrócono uwagę na pocztówki o niskich nakładach wydawniczych oraz na zagraniczne.

Ponadto przy tej okazji udostępniono zwiedzającym do oglądania odrestaurowany samochód pożarniczy Benz Gaggenau z 1913 r. Konserwację wykonał Wydział Konserwacji Zbiorów CMP. Remontowi poddano przedział kierowcy, układ kierowniczy i jezdny. Przywrócono oryginalny wygląd chłodnicy, uchwytów i śrub. Elementy te wyróżniają się wykonaniem z mosiądzu. W samochodzie zrekonstruowano też stolarkę w przedziale załogi i wyczyszczono 500-litrowy zbiornik na wodę. W tylnej części wyremontowano podest, na którym ustawiono motopompę Magirus z lat 30. XX w. Uzupełniono sprzęt strażacki z epoki: wiadra metalowe, drabinę, rozdzielacz, bosak i tłumicę. Dzięki temu jeden z najstarszych samochodów strażackich na świecie odzyskał należne mu miejsce na sali wystawienniczej.

Informacja prasowa Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Materiały promocyjne