fot. arch. ITVM

Od 1 października 2022 r. placówki medyczne podstawowej opieki zdrowotnej mają możliwość zaoferowania opieki koordynowanej, czyli kompleksowego wsparcia pacjentów w chorobach przewlekłych połączonego z profilaktyką. Z programu mogą skorzystać także mieszkańcy naszego miasta w obu mysłowickich Przychodniach Brackich: Wesoła i na Chopina.

W ramach opieki koordynowanej lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) współpracuje z lekarzami specjalistami, pielęgniarką POZ i dietetykiem. Zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem, leczeniem i edukacją pacjenta na temat wybranych chorób z dziedzin kardiologii, diabetologii, endokrynologii, pulmonologii i nefrologii. Przychodnie Brackie przyłączone zostały do programu opieki koordynowanej w zakresie chorób kardiologicznych i diabetologicznych, w przyszłości planują jednak rozszerzyć tę ofertę.

– Pomimo iż poradnie POZ mogą realizować ten program od końca 2022 r., nadal jest to nowość dla pacjentów. Nie wszystkie poradnie POZ zdecydowały się wprowadzić taką formę koordynowanej opieki nad swoimi pacjentami, ze względu na to, iż wymaga ona dużego zaangażowania i umiejętności koordynacji. Pacjenci Przychodni Brackich z takiej opieki mogą skorzystać, m.in. w Mysłowicach – informuje Paulina Pitrowska z Fundacji Unia Bracka.

W ramach opieki koordynowanej lekarze POZ wspólnie z pacjentem ustalają indywidualny plan opieki medycznej. Podczas pierwszej wizyty Twój lekarz przeprowadzi z Tobą pogłębiony wywiad, zbada Cię, przeanalizuje wyniki Twoich badań diagnostycznych, oceni aktualny stan Twojego zdrowia, ustali z Tobą indywidualny plan działania, czyli dalsze etapy postępowania, i przekaże ci go do realizacji ­- będziesz go miał również w formie elektronicznej w swoim Internetowym Koncie Pacjenta.

Lekarze POZ otrzymali też możliwość kierowania pacjentów na dodatkowe badania oraz zlecania dodatkowych usług, w tym porad edukacyjnych (udzielanych przez pielęgniarkę lub lekarza), porad dietetycznych oraz konsultacji specjalistycznych. W ramach opieki koordynowanej pacjent uzyskuje to wszystko w poradni POZ, nie musi rejestrować się indywidualnie do poradni specjalistycznej czy szukać terminów w innej placówce.

Nad sprawną i przyjazną dla pacjenta realizacją tych różnorodnych świadczeń czuwa koordynator. To on wspiera Cię i ustala Twoje terminy badań, wizyt i konsultacji zleconych przez lekarza POZ oraz porad edukacyjnych i dietetycznych, przekazuje Ci informacje o kolejnych etapach terapii czy dba o przepływ informacji pomiędzy wszystkimi realizatorami świadczeń zdrowotnych.

To zdecydowanie pozytywna zmiana, dzięki której choroba jest traktowana kompleksowo, a o pacjenta dba zespół specjalistów. Opieka koordynowana promuje podejście holistyczne do chorego, które pozwala w większym stopniu zatroszczyć się o niego „w pełni” ze wszystkimi jego potrzebami, zatem wyznacza nowy, wyższy standard leczenia w placówkach POZ.

– Myślę, że warto podkreślić, jak cenna jest opieka koordynowana dla pacjentów z chorobami przewlekłymi i jak bardzo może poprawić jakość ich leczenia oraz ułatwić poruszanie się w systemie opieki zdrowotnej. Przyspieszy ona również diagnozę osób, u których choroba przewlekła jest podejrzewana – mówi Paulina Pitrowska.

Z opieki koordynowanej może skorzystać:

  • każda pełnoletnia osoba ze zdiagnozowaną chorobą układu krążenia lub cukrzycą, która złożyła deklarację do poradni POZ Przychodni Brackiej, w której obecnie prowadzona jest ta forma leczenia,
  • każda pełnoletnia osoba, u której na podstawie zgłaszanych dolegliwości istnieje podejrzenie ww. chorób, a zlecenie dodatkowych badań diagnostycznych i ewentualnych konsultacji je potwierdzi, która złożyła deklarację do poradni POZ Przychodni Brackiej.

Kontakt do Przychodni Brackiej Wesoła znajdziesz tutaj, a do Przychodni Brackiej na Chopina tu.

Informacja prasowa Fundacji Unia Bracka