W tej porażającej statystyce znacząco przeważają mężczyźni. W zeszłym roku spośród 5 233 osób, które skutecznie targnęły się na swoje życie, aż 4 404 to panowie. W Polsce liczba samobójstw przewyższa liczbę ofiar wypadków drogowych. Codziennie 15 osób odbiera sobie życie, a niemal 300 osób podejmuje próby samobójcze. 10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.
Jeśli potrzebujesz wsparcia, dostępne są poniższe numery telefonów, które oferują pomoc.
Oto numery, pod którymi można uzyskać wsparcie:
- Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym – 800 70 2222 (całodobowo)
- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111 (całodobowo)
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12 (całodobowo)
- Telefon Wsparcia Emocjonalnego dla Osób Dorosłych – 116 123 (całodobowo)
- Telefon Alarmowy – 112 (całodobowo)
Sygnały ostrzegawcze, które mogą wskazywać na kryzys emocjonalny, to m.in. wycofanie się z kontaktów społecznych, izolacja, nagłe zmiany nastroju, utrata zainteresowań oraz zaniedbywanie codziennych obowiązków. Osoby w trudnej sytuacji mogą mówić o braku sensu życia, wspominać o śmierci czy rozdawać osobiste rzeczy. Ważne jest także zwrócenie uwagi na nagłe polepszenie nastroju po okresie depresji, które może być oznaką podjęcia decyzji o samobójstwie. Każdy taki sygnał należy traktować poważnie, choć czasami mogą być one niezauważalne, szczególnie u mężczyzn.
– Według danych NFZ, depresja dotyka 3% mężczyzn w Polsce, co jest pięć razy mniej niż średnia europejska. To może sugerować, że Polacy często ukrywają swoje problemy emocjonalne do ostatniego momentu. Kobiety częściej apelują o pomoc, co umożliwia wcześniejsze interwencje, podczas gdy mężczyźni rzadko sięgają po wsparcie – mówi Iwo Konopek, terapeuta.
Rozpoznanie sygnałów to kluczowy krok w pomaganiu osobom w kryzysie. Oferowanie wsparcia i rozmowy jest nieocenione. Ważne jest, by osoba w trudnej sytuacji miała kogoś, kto wysłucha jej problemów, okaże empatię i zrozumienie. Dr Halszka Witkowska, suicydolog oraz specjalistka w Biurze ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, a także pomysłodawczyni i koordynatorka serwisu edukacyjno-pomocowego „Życie warte jest rozmowy”, zaleca stosowanie zasad Czterech „Zet” w udzielaniu pierwszej pomocy: zauważ, zapytaj, zaakceptuj, zareaguj. Szukajmy pomocy u specjalistów oraz w instytucjach pomocowych. W Polsce istnieją telefony zaufania i organizacje oferujące wsparcie osobom w kryzysie psychicznym.
Więcej wartościowych informacji na ten trudny temat znajdziecie m.in. w serwisie „Życie warte jest rozmowy” dostępnym tutaj.