Nowy, 10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S1 między Oświęcimiem a Brzeszczami zostanie otwarty 25 sierpnia.
Nowa trasa to część blisko 16-kilometrowego odcinka S1 Oświęcim – Dankowice, na którym powstały trzy węzły drogowe: Oświęcim, Wola i Brzeszcze. Zbudowano 18 obiektów inżynierskich, w tym mosty, wiadukty kolejowe i drogowe, estakadę, przejścia dla zwierząt oraz kładkę dla pieszych. Szczególnie imponująca jest estakada o długości 480 metrów, biegnąca m.in. nad linią kolejową Trzebinia – Zebrzydowice i stawem Tesznowiec, a także most nad Wisłą o długości 224 metrów.
Do czasu zakończenia sąsiednich inwestycji z nowej trasy będą mogły korzystać jedynie pojazdy do 3,5 tony. Organizacja ruchu została uzgodniona z samorządami, aby nie przeciążać lokalnych dróg w Oświęcimiu.
Równolegle budowany jest także odcinek S1 od Mysłowic do Bierunia, którego otwarcie planowane jest w październiku 2026 roku.
Budowa S1 Oświęcim – Dankowice jest współfinansowana ze środków unijnych, a cała inwestycja od Mysłowic do Bielska-Białej, warta blisko 2,3 mld zł, ma zakończyć się w 2027 roku.















![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)





