Jeden z najstarszych klubów na Górnym Śląsku 3 września obchodzić będzie 110. urodziny. Wielkie święto odbędzie się w Mysłowicach na stadionie przy Promenadzie, a towarzyszyć będą mu emocjonujące rozgrywki piłkarskie, ciekawy program artystyczny oraz część oficjalna, podczas której wręczone zostaną puchary i odznaczenia dla osób zasłużonych dla klubu Lechia 06.
Huczne obchody jubileuszu klubu rozpoczną się o godzinie 10.00, kiedy to najmłodsi zawodnicy KS Lechia 06 (roczniki 2003/2004 i 2005/2006) zmierzą się ze swoimi kolegami z miast ościennych. Tuż po nich o godzinie 13.30 rozegrany zostanie mecz oldboyów – byłych sportowców i działaczy Lechii, którzy urodzili się przed 1971 rokiem. Osoby zainteresowane udziałem w meczu proszone są o kontakt z przedstawicielami zarządu: Czesławem Klimkiem (tel. 502 832 079) lub Tadeuszem Powagą (tel. 503 890 113). Od 15.00 zaplanowano część oficjalną uroczystości.
Najpierw wystawa, później muzealny czwartek
Sympatycy klubu, którzy wezmą udział w obchodach jubileuszu będą mieli okazję obejrzeć specjalną wystawę ukazującą historię Lechii 06. Kilka dni po wielkiej fecie (08.09) wystawę będzie można obejrzeć w Muzeum Miasta Mysłowice w ramach Muzealnego Czwartku.
Kilka słów o historii
Klub sportowy Lecha 06 powstał w 1906 r. pod nazwą Borussia 06 Myslowitz. Utworzono w nim sekcję piłki nożnej, palanta, łyżwiarstwa na lodzie i tamburyna. Przyjęto biało-czarne barwy strojów sportowych. Wybuch pierwszej wojny światowej doprowadził do zawieszenia działalności klubu. Pierwszy oficjalny mecz mistrzowski rozegrano w kwietniu 1919 r. Kolejne lata przyniosły wiele sukcesów i rozgłosu zawodnikom Lechii.
Po plebiscycie, w marcu 1921 r., drużyna z Mysłowic została rozwiązana. Zawodnicy wrócili do Klubu Gier na Murawie 1906 r. Treningi odbywały się na piaszczystych łąkach nad Przemszą, gdzie w 1934 r. powstał nowoczesny stadion sportowy.
W 1923 r. w klubie założono sekcję bokserską. Słynnym i cenionym bokserem był Zygfryd Wende z Roździenia. Został on powołany do reprezentacji Śląska i wystąpił w Mistrzostwach Polski w wadze średniej. W 1925 r. był reprezentantem Polski w pierwszych Bokserskich Mistrzostwach Europy w Sztokholmie. U schyłku lat 20. XX w. karierę w boksie zapoczątkował Jerzy Wocka, który reprezentował Lechię w wadze ciężkiej. W klubie powstała także sekcja lekkoatletyczna oraz tenisa ziemnego.
Po wybuchu drugiej wojny światowej władze niemieckie utworzyły KS Kolejowa Wspólnota Sportowa, w którym grali wychowankowie KS 06. Klub istniał do zakończenia wojny.
9 lutego 1945 r. powołano KS Związku Walki Młodych – Dom Kultury, który zrzeszał zawodników klubów sportowych 06 i 09 z drużyną piłki nożnej. Z inicjatywy jednego z członków zarządu, Alojzego Golasowskiego, klub znacznie się rozwinął i zmienił swoją nazwę na KS Lechia Mysłowice. Powstała sekcja piłki nożnej, tenisa stołowego, gimnastyki, lekkoatletyki i tenisa ziemnego.
Utalentowanych piłkarzy w Lechii było sporo. Wielu z nich pochodziło z Mysłowic. Przez klub przewinęło się także wielu wspaniałych trenerów piłki nożnej, lekkiej atletyki, boksu, piłki ręcznej czy tenisa stołowego. Jednak najbardziej w pamięci utkwił trener piłki siatkowej dziewcząt – Stanisław Padlewski. Był on mocno zaangażowany w sportowe życie Mysłowic i swoją ciężka pracą przyczynił się do wielu zwycięstw mysłowickich siatkarek.
W historię klubu wpisał się także jego wieloletni prezes Edward Rusek, który prowadził Lechię przez prawie 30 lat (1976-2005). Prezes Rusek doprowadził do generalnego remontu stadionu sportowego z jednoczesnym przystosowaniem do organizacji zawodów dla niepełnosprawnych. Skupił się na szkoleniu młodzieży, przyciągając ją tym samym do sekcji klubu.
Kryzys w działalności klubu przyszedł w latach 90. XX w. Pozbawiony finansowego wsparcia ze strony wielkich zakładów przemysłowych, ograniczył liczbę sekcji. Obecnie działa tylko drużyna piłkarska.