W auli II Liceum Ogólnokształcącego odbyło się uroczyste zainaugurowanie roku szkolnego 2016/2017. Dla mysłowickiej oświaty to kolejny rok wyzwań, z wizją kolejnych, wręcz rewolucyjnych zmian, jakie zapowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej.

[KGVID width=”640″ height=”360″]http://w.itvm.pl/2016/09/inauguracjaroku.mp4[/KGVID]

Najważniejszym punktem uroczystej inauguracji było dokonanie aktu mianowania grupy mysłowickich nauczycieli, którzy podczas wakacji pozytywnie przeszli przez wymagane egzaminy. Tytułem nauczyciela mianowanego mogą poszczycić się: Karina Skiba, Katarzyna Zdon, Marta Ćwienk, Marzena Jackiewicz, Aleksandra Marzec, Paweł Nowara, Magdalena Ślusarczyk-Puchałka, Katarzyna Nowak-Brożek, Klaudia Widera, Katarzyna Ziółkowska, Natalia Cygan, Aleksandra Borkowska, Aneta Szczęsny, Aneta Domagalska, Szymon Palka, Marta Domżoł oraz Daria Kucharska.

Pierwszego września nie wszyscy uczniowie rozpoczęli naukę w szkołach, które opuścili w czerwcu. W tym roku mysłowicki samorząd przeprowadził reformę, dzięki której powstały zespoły szkół oraz całkiem nowy podmiot.

– Mamy zmiany, mamy czwarty zespół szkolno-przedszkolny w Krasowach, mamy Zespół Szkół nr 1 w Brzezince, mamy Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Brzęczkowicach oraz mamy i duże Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, które połączyło trzy szkoły ponadgimnazjalne i warsztaty CKP. 01:52 Mając centrum mamy możliwość zagospodarowania warsztatów, możemy stworzyć coś nowego i ciekawego, co będzie młodzieży pomagało w rozwijaniu umiejętności i talentów – mówi Aleksandra Żołna, naczelnik wydziału edukacji.

Wspomnianym centrum kieruje dyrektor Ewa Zając, przed którą nie lada wyzwanie. Ideą utworzenia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego jest lepsze zarządzanie klasami oferującymi naukę na kierunkach technicznych i zawodowych. W przyszłości tworzone będą nowe, interesujące profile klas dla młodzieży, działalność nowego podmiotu niesie też korzyści dla kadry nauczycieli.

– Skumulowanie wszystkich szkół zawodowych i CKP w jeden podmiot wydaje mi się dobrym posunięciem. Już miałam okazję się o tym przekonać tworząc arkusze organizacyjne. Przydzielając nauczycielom poszczególne zajęcia okazuje się, że nowe które budziło niepokój, okazało się dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla niektórych pracowników – mówi dyrektor CKZIU, Ewa Zając.

Perspektywa poważnej reformy edukacji związanej z prawdopodobną likwidacją przez MEN gimnazjów powoduje, że mysłowicka oświata prawdopodobnie będzie musiała przygotować się do kolejnych, istotnych zmian. Jak zauważa prezydent, poczynione w tym roku połączenia szkół mogą dobrze wpisywać się w te zapowiadane przez rząd zmiany w skali całego kraju.

– Myślę, że był to trafiony moment, ponieważ jeżeli mają powstać szkoły podstawowe ośmioklasowe, to mysłowicka oświata będzie w znacznym stopniu do tego przygotowana. 03:04 Jak ukażą się wszystkie rozporządzenia, to wtedy będziemy dokładnie wiedzieć co i jak, to na pewno do tego się przygotujemy. Wszystkie niezbędne kwestie zostaną przez miasto przygotowane – mówi prezydent Mysłowic Edward Lasok.

– Podobno w połowie września dowiemy się, będą nowe rozporządzenia. Niemniej uważamy, że nie tylko wydział edukacji, ale pod okiem naszych prezydentów wraz z radą miasta stworzymy jakiś zespół, który umożliwi miastu Mysłowice jak najlepsze przejście przez tę reformę – mówi Aleksandra Żołna.

Na zakończenie uroczystości z krótkim programem artystycznym wystąpili uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego, szkoły – gospodarza wydarzenia.