Wraz z nastaniem okresu wiosennego Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przystąpiło do realizacji zadań ujętych w nowo opracowanej strategii oraz do odtworzenia nawierzchni po zakończonych pracach naprawczych i modernizacyjnych na sieciach, których wykonanie nie było możliwe we wcześniejszym terminie z uwagi na przedłużający się okres zimowy.
W kwietniu MPWiK przeprowadził naprawę nawierzchni po zakończonej wymianie przyłączy wodociągowych na całej długości ulicy Prusa oraz odtworzył nawierzchnie w 34 miejscach po usuniętych awariach.

W maju dla potrzeb maksymalnego zniwelowania utrudnień dla mieszkańców związanych z prowadzeniem prac na sieciach w pierwszej kolejności przeprowadzono prace odtworzeniowe na trasie procesji Bożego Ciała. Równocześnie MPWiK przystąpił do naprawy poawaryjnych odcinków nawierzchni w ulicy 11 – listopada. W związku z szerokim zakresem prowadzonych prac ich zakończenie nastąpi w czerwcu. Warto zaznaczyć, iż brygady MPWiK odtworzyły łącznie 64 miejsca w drogach na terenie miasta. Ilość ubytków nawierzchni po zakończonych pracach na sieci sukcesywnie się zmniejsza. Obecnie odtwarzane są również odcinki nawierzchni, stanowiące zaszłości z lat poprzednich. Sprawne prowadzenie wyżej wymienionych prac stało się możliwe dzięki podjęciu przez Radę Miasta Mysłowice uchwały w sprawie wyrażenia zgody na połączenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji z Miejskim Przedsiębiorstwem Ulic i Mostów. Przejęcie wyspecjalizowanej kadry i sprzętu w zakresie odtwarzania nawierzchni umożliwiło redukcję kosztów związanych z naprawą dróg i tym samym wzrost ilości odtworzonych miejsc.

Maj był okresem intensywnej pracy w MPWiK, czego efektem jest zakończenie inwestycji polegającej na połączeniu wewnętrznego systemu kanalizacyjnego Osiedla „Słoneczne Wzgórze” z systemem kanalizacyjnym miasta. Równocześnie z uwagi na występowanie licznych awarii wodociągu na terenie osiedla, dokonano wymiany 159 mb odcinka głównej sieci wodociągowej wraz z przyłączami wodociągowymi o długości ponad 60 mb.

Wraz z początkiem czerwca MPWiK rozpoczął kolejną priorytetową inwestycję w ramach, której służby MPWiK dokonały przepięcia nowej sieci wodociągowej w ulicy Różyckiego wybudowanej w ramach Projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Mysłowicach” do systemu wodociągowego miasta oraz wymianie przyłączy wodociągowych. Realizacja ww. inwestycji pozwoli na znaczne ograniczenie strat wody oraz redukcję kosztów usuwania ewentualnych awarii. Prace odtworzeniowe prowadzone będą sukcesywnie przez pracowników przejętych z MPUiM, po zakończeniu każdego z etapów prac.

Warto podkreślić, iż obecnie MPWiK przywiązują szczególną uwagę nie tylko, do jakości wykonywanych prac na sieci, ale także, do jakości prac odtworzeniowych, w związku z powyższym służby MPWiK odpowiedzialne za realizację ww. działań prowadzą szczegółową analizę stanu dróg i opracowują listę ulic, na których awarie i nieusunięte uszkodzenia w znaczący sposób utrudniają funkcjonowanie mieszkańców.

W ramach przyjętej koncepcji naprawczej MPWiK przeprowadził m.in. odtworzenie nawierzchni w ww. ulicy Prusa. Obecnie trwają również kolejne prace odtworzeniowe w ulicy Różyckiego i Pukowca boczna.

Po zakończeniu obecnie trwających prac, kolejnym etapem będą dalsze inwestycje polegające na wymianie wodociągu w ulicy Wybickiego do skrzyżowania z ulicą Ofiar Września oraz wymiana odcinka 60 mb wodociągu na skrzyżowaniu ulicy Wybickiego i Pukowca, na którym obecnie trwa budowa ronda. Natomiast planowane i przygotowywane w najbliższym czasie są prace odtworzeniowe w ulicach: Wybickiego, Gen. J. Ziętka, Orzeszkowej, Transportowców.

Pod nowym kierownictwem MPWiK dąży do poprawy współpracy z Urzędem Miasta i stara się reagować na plany przebudowy skrzyżowań i dróg. W związku z powyższym w odpowiedzi na planowaną przez Urząd Miasta Mysłowice przebudowę skrzyżowania ulicy Plebiscytowej i Kościelniaka, w trybie awaryjnym dokonano wymiany odcinka sieci wodociągowej o długości 20 mb.

Spółka ma świadomość, iż problemów związanych z działalnością wodociągowo – kanalizacyjną na terenie miasta jest wiele. Obecnie realizowane są najbardziej priorytetowe zadania. Połączony potencjał techniczny powinien pozwolić na dalsze sprawne i efektywne działanie, czego efektem będą pozytywne relacje, w szczególności z klientami przedsiębiorstwa i stworzenie profesjonalnego wizerunku firmy.

W minionym okresie, działania Zarządu Spółki w nowym składzie od 15.02.2013 r. polegały również na przeprowadzeniu zmian w strukturze organizacyjnej i kadrowej Przedsiębiorstwa. Celem przeprowadzonych zmian było klarowne określenie zadań i obowiązków poszczególnych komórek organizacyjnych i pracowników. Zwiększono odpowiedzialność za wykonywaną pracę oraz dostosowano zadania i obowiązki działów do wymogów nowoczesnej firmy wodociągowej. W strukturze Spółki utworzono m.in. dwie specjalistyczne komórki tj. Dział Monitoringu Sieci i Wodomierzownię. Zmiany organizacyjne polegały również na wprowadzaniu szczegółowych procedur postępowania (np. procedura windykacyjna, kontroli legalności poboru wody i odprowadzania ścieków, wodomierzowa, obiegu faktur, funkcjonowania magazynu, itp.). W minionym czasie dokonano również nowego podziału obowiązków m.in. dla brygad awaryjnych i remontowych, czego efektem jest wzrost ilości prac wykonywanych własnymi siłami. Nie mniej jednak Spółka nadal będzie współpracować z firmami zewnętrznymi w pracach, których wykonanie wymaga specjalistycznego wyposażenia technicznego.

Spółka w najbliższym czasie zamierza kontynuować działania mające na celu skuteczne zarządzanie siecią wodociągowo-kanalizacyjną na terenie miasta, której efektem będzie utrzymanie prowadzonych usług na ekonomicznie uzasadnionym poziomie i podwyższenie jakości pracy w takim sposób by odpowiadała oczekiwaniom wszystkich klientów.