Wraz z końcem wakacji zakończył się kolejny etap projektu „Mysłowickie lepsze jutro”, który realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mysłowicach. W okresie lipiec – sierpień dla uczestników projektu zorganizowano kilkudniowe szkolenia wyjazdowe, na które mogli zabrać swoje małoletnie dzieci.
Letnia aura, górski klimat oraz oderwanie się od problemów dnia codziennego sprzyjały doskonaleniu tych kompetencji uczestników, które są cenne zarówno w życiu osobistym, rodzinnym jak i zawodowym. Dołożono starań, by oferta szkoleniowa odpowiadała na indywidualne potrzeby uczestników.
Osoby bezrobotne i nieaktywne zawodowo (I grupa) w ramach treningu kompetencji społecznych usprawniały własną komunikację, wzmacniały postawę asertywną i nabierały sił do podejmowania nowych wyzwań. Poznawały konstruktywne sposoby radzenia sobie ze stresem i konfliktami. Szkolenie zrealizowano w Ustroniu – Jaszowcu.
Rodzice, którzy borykają się z problemami opiekuńczo – wychowawczymi (II grupa) podczas treningu kompetencji rodzicielskich w Węgierskiej Górce poszukiwali odpowiedzi na pytanie „jak być dobrym rodzicem?”. Doskonalili umiejętność rozpoznawania potrzeb swoich dzieci, stymulowania ich rozwoju oraz właściwego reagowania w sytuacjach trudnych wychowawczo. Uzyskali cenne wskazówki jak porozumiewać się z dziećmi i budować własny autorytet.
Podczas, gdy rodzice szkolili się, opiekę nad ich dziećmi sprawowały doświadczone, pełne ciepła i zaangażowania opiekunki. Oferowały różnorodność zabaw, gier, zajęć plastycznych i ruchowych dostosowanych do gustów i potrzeb najmłodszych uczestników wyjazdów. Dzieci były włączane w zajęcia dorosłych w zależności od ich tematyki.
III grupę uczestników projektu „Mysłowickie lepsze jutro” tworzy młodzież ucząca się w wieku 15 – 18 lat. Dla niej zorganizowano w sierpniu trening umiejętności społecznych z elementami planowania rodziny. Program szkoleniowy zawierał zagadnienia prawidłowej komunikacji i obrony swoich granic oraz efektywnego rozwiązywania konfliktów. W trosce o higienę okresu dojrzewania były poruszane tematy dotyczące stresu, pułapek uzależnień, ryzykownych zachowań w sferze płciowości. Wszystko z dala od domu – w Jarnołtówku.
Pomimo intensywnych zajęć szkoleniowych, podczas wyjazdów nie zabrakło czasu na integrację uczestników i liczne atrakcje. Odbyły się piesze wyprawy po okolicach, parkach krajobrazowych, zwiedzanie obiektów muzealnych – np. Muzeum Chleba, ogniska integracyjne, zabawy przy muzyce. Uczestnicy mogli korzystać również z bogatego zaplecza rekreacyjno – sportowego obiektów szkoleniowych, m.in. sali zabaw dla dzieci, basenu, siłowni, ogródków piknikowych.
Doświadczenia zdobyte podczas tych kilku dni szkoleń na długo pozostaną w pamięci ich uczestników i zaowocują w przyszłości.
Projekt „Mysłowickie lepsze jutro” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.