Na niespełna półtora miesiąca przed wyborami samorządowymi (do urn pójdziemy 16. listopada) w mysłowickiej Radzie Miasta doszło do sporego przetasowania. Radni kilku klubów opuścili swoich dotychczasowych kolegów, wstępując do nowych ugrupowań lub pozostając w radzie jako radni niezrzeszeni.
Dotychczas większe zmiany w tej kadencji dotyczyły jedynie radnych z byłego już klubu Prawa i Sprawiedliwości, którym wojewódzkie struktury partii zabroniły posługiwania się partyjnym szyldem. Było to pokłosie przekazania niepełnej informacji o głosowaniu w sprawie zbycia udziałów MCZ, parlamentarzystom PiS, którzy wykorzystali je podczas burzliwej debaty sejmowej. Czytaj więcej o sprawie: Zawirowania wokół mysłowickich działaczy PiS.

„POPiSowa drużyna”

W mysłowickiej radzie już nie tylko nie działa klub radnych PiS. Podczas wrześniowej sesji doszło do rozwiązania kolejnego klubu radnych z dużej partii politycznej. Ugrupowanie Platformy Obywatelskiej zostało rozwiązane, ponieważ cześć dotychczasowych członków tego ugrupowania utworzyła nowy podmiot o nazwie My To My.

Żeby było wyjątkowo ciekawie – tworzą go ramię w ramię mysłowiccy radni, byli reprezentanci… PiS i PO. Jak stwierdził podczas obrad Bernard Pastuszka:

– Ta sytuacja pokazuje, że porozumienie, które nie jest możliwe w skali kraju, możliwe jest w Mysłowicach. Powstała POPiSowa drużyna! Jestem pełen nadziei, że mysłowiczanie nam zaufają i pozwolą działać. – mówi Przewodniczący Klubu My To My.

Klub My To My tworzą radni: Zbigniew Karaszewski (były klub PiS następnie klub o nazwie Niezależni), Michał Makowiecki (były klub PO), Bernard Pastuszka (były klub PO), Andrzej Sikora (były kloub PiS i Niezależni) oraz Damian Sojka (były klub PO).

Podczas sesji o rezygnacji startu w kolejnych wyborach samorządowych do rady Miasta Mysłowice poinformowała Jolanta Charchuła (PO). Radna pełniła tę funkcję przez osiem lat.

– Podjęłam decyzję, w której postawa Bernarda Pastuszki jak i moich pozostałych kolegów z klubu zaważyła na mich postanowieniach. Postanowiłam niniejszym nie kandydować do Rady Miasta w zbliżających się wyborach. W tym miejscu chciałabym podziękować za osiem lat współpracy. – powiedziała Jolanta Charchuła.

Radna równocześnie zaznaczyła, że choć sama nie będzie kandydować, weźmie udział w projekcie związanym z listopadowymi wyborami. Nie ujawniła jednak, co to będzie za projekt.

Wspólnie dla Mysłowic straciło radną

Szereg radnych Wspólnie dla Mysłowic opuściła radna Dorota Konieczny- Simela. Jak mówi się w kuluarach, radna przeszła do Platformy Obywatelskiej, która miała jej zagwarantować „jedynkę” na liście wyborczej. Mówi się także, że na tak dobrą pozycję nie mogła liczyć na liście WdM.

– W związku z podjęciem decyzji o kandydowaniu w zbliżających się wyborach z listy Platformy Obywatelskiej, w sposób naturalny wycofuję się z pracy w komitecie wyborczym wyborców Wspólnie dla Mysłowic. Przepraszam Pana Przewodniczącego Rady Miasta, że nie złożyłam rezygnacji z członkostwa w klubie, ale koledzy mnie w tym po prostu uprzedzili i wcześniej zostałam pozbawiona tego członkostwa. – sprawę skomentowała radna Dorota Konieczny- Simela podczas wrześniowych obrad.

W tej politycznej mozaice bez zmian pozostał największy klub, jakim jest Mysłowickie Porozumienie Samorządowe, w skład którego przez całą kadencję wchodzi sześciu radnych. Żeby się w tym politycznym przetasowaniu nazwisk nie pogubić, przedstawiamy listy nazwisk, tworzących aktualne kluby:

Mysłowickie Porozumienie Samorządowe (6 osób):
Przewodniczący: Wrona Tomasz. Skład: Bialucha Teresa, Biesiadecki Jerzy, Łukaszek Grzegorz, Plewa Joanna, Wszołek Janusz.

„My To Mysłowice” (5 osób):
Przewodniczący: Pastuszka Bernard. Skład: Karaszewski Zbigniew, Makowiecki Michał, Sikora Andrzej, Sojka Damian.

Wspólnie dla Mysłowic (5 osób):
Przewodniczący: Tomanek Wiesław. Skład: Bal Krystyna, Sawicki Edmund, Wójtowicz Dariusz, Zazakowny Antoni.

Radni niezrzeszeni: Charchuła Jolanta, Jacent Daniel, Konieczny-Simela Dorota, Kubica Leon, Oślizło Piotr, Roncoszek Sebastian.