Konferencja „Problemy współczesnej szkoły Rola nauczyciela we wspieraniu funkcjonowania dziecka” odbyła się 7 października br. w Warszawie. Na zaproszenie Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka w konferencji wzięła udział dyrektor Barbara Zawiślak oraz nauczyciel Grażyna Potoczny ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Mysłowicach.
Realizacja prawa dziecka do nauki w świetle działań Rzecznika Praw Dziecka, organizacja pomocy psychologiczno – pedagogicznej w szkołach, dziecko z niepełnosprawnością jako wartość oraz doskonalenie i wspomaganie nauczycieli to tylko niektóre z tematów dyskutowanych podczas konferencji. O zmianach w polskiej szkole i wyzwaniach stojących przed uczniami, nauczycielami i rodzicami dyskutowali przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej na czele z ministrem Tadeuszem Sławeckim, sekretarzem Stanu w MEN oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół oraz placówek oświatowych im. Kawalerów Orderu Uśmiechu z całej Polski.

Dyrektorzy i nauczyciele zwracali uwagę na trudności i ograniczenia prawne w realizowaniu misji szkoły dotyczącej wspierania ucznia o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Dyskusja przebiegała w gorącej atmosferze. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak mówił o szkolnych zagadnieniach z perspektywy interwencji, zgłaszanych do Biura RPD, a także o realizowanych przez RPD kampaniach społecznych dotyczących praw dziecka m.in. do wychowania w rodzinie „Jestem mamy i taty”, życia bez przemocy i przeciwdziałania krzywdzeniu najmłodszych „Reaguj. Masz prawo”.

Kolejny panel dyskusyjny dotyczył współpracy szkół i placówek im. Kawalerów Orderu Uśmiechu. W tej części panowała zgodność uczestników konferencji co do potrzeby rozwijania współpracy, dalszego organizowania Ogólnopolskich Zlotów tych placówek. Dyskusja zakończyła się powołaniem Stowarzyszenia wspierającego współpracę placówek im. KOU.

Po merytorycznych dyskusjach w ramach paneli tematycznych, zebrani goście obejrzeli spektakl „Działka” dotyczący rodziny, w której okazuje się, że syn sięga po narkotyki. W roli rodziców wystąpili autorzy scenariusza: Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak, a znakomicie odebrana przez widzów „Działka” prowokowała do dyskusji i refleksji, stawiając wiele ważnych, niekiedy trudnych pytań o używki, o relacje w rodzinie, zaufanie, znaczenie otwartej rozmowy i wzajemne wspieranie się w trudnych sytuacjach.