Trwają prace nad zmianami w sposobie rekrutacji dzieci do przedszkoli. Mają one dotyczyć dzieci, które w pierwszym etapie otrzymały taką samą liczbę punktów oraz sytuacji, kiedy po pierwszym etapie w placówce pozostały wolne miejsca.
Podstawowe kryteria naboru są z góry narzucane przez Ministerstwo Edukacji, natomiast gmina może kształtować kryteria drugiego stopnia. Uchwała, która w czwartek zostanie oddana pod głosowanie Rady Miasta przewiduje kryteria, które mają ulec zmianie; kryteria wobec których została zmieniona jedynie punktacja oraz wprowadzenie całkiem nowych zapisów.
Bez zmian pozostaje kryterium dotyczące tego, że rodzice/ opiekunowie prawni dziecka są osobami pracującymi lub uczącymi się w trybie dziennym. W takim przypadku dziecko otrzymuje aż 32 punkty.
W zeszłym roku punkty były przyznawane, gdy dziecko mieszkało w obwodzie tej szkoły podstawowej, w którym znajduje się przedszkole pierwszego wyboru, teraz takich punktów nie ma. Punkty były przyznawane także, gdy dziecko było czterolatkiem – ze względu na to, że od roku szkolnego 2015/2016 gmina ma obowiązek zapewnić opiekę przedszkolną 4-latkom, tego kryterium już nie ma.
Zmiana punktacji objęła dzieci z rodziny będącej pod opieką MOPS; z 16 na 8 punktów. Według nowych zasad dwa razy więcej punktów ma otrzymać dziecko, którego rodzeństwo kontynuuje edukację przedszkolną w przedszkolu pierwszego wyboru w roku szkolnym, na który prowadzone jest postępowanie rekrutacyjne; było 8 pkt, ma być 16.
Więcej punktów otrzyma także mały kandydat, który będzie korzystał z całodziennej opieki przedszkolnej (8 i więcej godzin dziennie). Rok temu za to kryterium przyznawano 1 pkt, w tym roku mają to być 2 punkty.
Wśród nowych zapisów, których nie było w zeszłym roku znalazły się punkty jeśli w roku szkolnym poprzedzającym postępowanie rekrutacyjne dziecko ubiegało się o przyjęcie do przedszkola i nie zostało przyjęte (4 punkty) lub jeżeli w roku szkolnym poprzedzającym nabór uczęszczało do żłobka (1 punkt).