Dzisiaj pod Urzędem Miasta Mysłowice do godziny 16:00 trwa wyjazdowa akcja Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Mieszkańców Mysłowic zachęcamy do oddawania krwi i rejestrowania się do bazy dawców szpiku.
Zostań dawcą szpiku!
Uratuj komuś życie. To proste. Nie musisz być strażakiem, policjantem, lekarzem. Wystarczy, że ofiarujesz swój szpik. W Polsce, co roku, około 12 tysięcy osób zapada na białaczki i inne choroby układu krwiotwórczego. Dla wielu z nich jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku od zdrowego dawcy.
Autogeniczny przeszczep (chory jest dawcą i biorcą) – często jest mało skuteczny. Przeszczep allogeniczny od dawcy rodzinnego możliwy jest jedynie w ¼ przypadków. Alternatywą są allogeniczni dawcy niespokrewnieni.
Tym dawcą możesz być TY !!!
Rejestr honorowych dawców szpiku zawiera dane osobowe wraz z wynikami badań genetycznych potencjalnych dawców. Zasoby polskich rejestrów przesyłane są do bazy komputerowej Światowego Banku Szpiku (Bone Marrow Donor Worldwide – BMDW) w Leiden (Holandia). Dane osoby wpisanej do Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej są zakodowane numerem identyfikacyjnym i pilnie strzeżone. Do ośrodków transplantacyjnych tylko w takiej formie są przekazywane informacje. Rejestr czuwa nad bezpieczeństwem danych dawców i jest za nie odpowiedzialny.
Światowy Bank Szpiku skupia 64 rejestry z 44 krajów świata i gromadzi informacje o ponad 14,5 mln potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych.
Szansa na zgodność w antygenach zgodności tkankowej (HLA ) dwóch niespokrewnionych osób jest niska, waha się od 1:100 do 1:1 000 000 – w przypadku rzadko występujących antygenów.
Uwaga! Potencjalny dawca szpiku może zgłosić się tylko do jednego rejestru. Procedura poszukiwania niespokrewnionego dawcy dla konkretnego pacjenta obejmuje przeszukanie bazy światowej, zawierającej wszystkie istniejące rejestry. Jeśli ta sama osoba będzie w 2 lub 3 rejestrach spowoduje to błędy w wynikach przeszukiwania.
Oddawanie szpiku to w zasadzie pobranie macierzystych komórek krwiotwórczych (komórek pnia) – mających zdolność samoodnawiania się, rozmnażania i różnicowania się we wszystkie linie komórkowe szpiku.
Oddawanie krwi
Na co dzień niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, źe krew jest lekiem ratującym życie, a jedynym jej źródłem jest człowiek.
Krew jest potrzebna codziennie ponieważ jest lekiem bezcennym, którego pomimo wielu prób i ogromnego postępu w medycynie nie udało się wytworzyć poza ustrojem człowieka.
Oddając krew ratujesz życie i sprawiasz, że dzięki Twojej decyzji Ktoś będzie mógł obchodzić kolejne urodziny, przeżyć kolejne wakacje.
Na krew czekają m.in. pacjenci po urazach, wypadkach, biorcy przeszczepów szpiku, wątroby, chorzy na nowotwory, dzieci i noworodki.
Jeżeli:
– czujesz się zdrowy
– ważysz nie mniej niż 50 kg
– jesteś osobą pełnoletnią i nie przekroczyłeś 65 roku życia
– jesteś gotów do uratowania komuś życia!