Znamy już poprawne odpowiedzi z pierwszej tury konkursowych pytań dotyczących historii Mysłowic. Chcecie sprawdzić swoją wiedzę na temat dziejów naszego miasta? W każdej chwili możecie przystąpić do historycznych zmagań!
Organizatorami konkursu „Mysłowice znane i nieznane” jest stowarzyszenie Mysłowicki Detektyw Historyczny oraz mysłowickie Gimnazjum nr 2.
Pierwszy zestaw składał się z trzech pytań. Na stronie internetowej konkursu zostały już opublikowane poprawne odpowiedzi. Swoje zgłoszenia i odpowiedzi na pierwsze pytania wysłało 38 osób. W tym miejscu warto zaznaczyć, że do konkursu nadal można przystąpić, na każdym jego etapie.
Konkurs będzie trwać do 10 czerwca. Przed nami jeszcze cztery tury pytań dotyczących historii Mysłowic, każda pojawi się na stronie internetowej konkursu 24. dnia każdego miesiąca.
1. W jakiej dzielnicy znajduje się przedstawiony kościół i pod jakim jest wezwaniem?
ODPOWIEDŹ: Przedstawiony kościół znajduje się w dzielnicy Morgi i jest pod wezwaniem św. Jacka.
2. O jakim istotnym dla Mysłowic miejscu jest mowa w przedstawionym poniżej fragmencie tekstu?
„Historia miejsca w dorzeczu Czarnej Przemszy, Białej Przemszy i Przemszy, w którym stykały się granice trzech największych w Europie mocarstw – Austrii, Prus i Rosji, sięga połowy XVIII w. W 1742 roku w wyniku wojny prusko-austriackiej Prusy zajęły Górny Śląsk. W rezultacie Czarna Przemsza stała się granicą państwa, oddzielającą Prusy początkowo od Księstwa Siewierskiego, a od 1790 roku, po jego połączeniu z ziemiami polskimi, od Rzeczpospolitej (…)”.
ODPOWIEDŹ: W przedstawionym poniżej fragmencie tekstu mowa jest o Kącie Trzech Cesarzy
3. Fragment jakiego pomnika widnieje na fotografii? W jakiej dzielnicy się ten pomnik znajduje?
ODPOWIEDŹ: Fotografia prezentuje fragment pomnika poświęconego czołgistom radzieckim w dzielnicy Brzęczkowice. Obok do niedawna stał na cokole ze znamiennym napisem „Chwała Bohaterom Armii Radzieckiej” czołg T-34. Został on wzniesiony dokładnie 7 listopada 1977 r. w 60-tą rocznicę Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej.
Obecnie pozostał jedynie postument z twarzami postaci, które coraz rzadziej identyfikowane są jako czołgiści, stąd też w tekstach dotyczących dzielnicy zabytek ten nazywany jest także (choć błędnie) pomnikiem powstańców. Z uwagi na mylące informacje pojawiające się w literaturze uznajemy obie odpowiedzi jako prawidłowe.
Na temat historycznego konkursu rozmawialiśmy z Agnieszką Czarotą, zobacz: „Konkurs ma sprawdzić wiedzę, ale także wzbudzić ciekawość na temat historii Mysłowic”