Na stronie internetowej szpitala nr 2 w Mysłowicach ukazała się prośba o rozpowszechnienie informacji o poszukiwaniach dawcy szpiku dla bliskiej osoby jednego z pracowników placówki. Każdy z nas może uratować ludzkie życie – wystarczy zapisać się do Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku!
Dołączenie do rejestru i zostanie potencjalnym dawcą nie jest trudne, skomplikowane ani bolesne. Wystarczy jedynie zgłosić taką wolę i oddać swoją krew do badań.

Wystarczy, że przystąpisz do Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku. Możesz to zrobić na dowolnej akcji krwiodawstwa ambulansu w terenie oraz w stacjonarnych Oddziałach Terenowych, a także w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Jak zaznaczają autorzy ogłoszenia, nie tylko bliska im osoba może uzyskać pomoc – ludzi poszukujących w naszym kraju dawcy jest wciąż wielu.
Procedura zgłoszeniowa: Zarejestrować się może zdrowa osoba, w wieku od 18 do 48 lat.

Etapy rejestracji :
1. Rozmowa kwalifikacyjna z lekarzem mająca na celu ustalenie, czy nie ma przeciwwskazań lekarskich do bycia potencjalnym dawcą;
2. Wypełnienie deklaracji zgłoszeniowej;
3. Wypełnienie pisemnej deklaracji potwierdzającej wolę zostania dawcą szpiku;
4. Pobranie próbki krwi – zaledwie 5 ml do badań (by oddać krew nie trzeba być na czczo jak w przypadku oddania krwi do badań)

Przeszczep szpiku to dar, a nie lekarstwo, które można kupić!

Zachęcamy do rejestracji w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach
ul. Raciborska 15
czynne od poniedziałku do piątku: w godz. 7:00 – 15:00
w czwartki: przedłużone godziny przyjęć dawców do godz. 18:00
w każdą sobotę: w godz. 8:00 – 13:00

Jak zostać dawcą szpiku? Co się z tym wiąże?
Osoba, która chciałaby wpisać się do Rejestru i zostać dawcą macierzystych komórek krwiotwórczych powinna:
– podjąć świadomą, dobrowolną i odpowiedzialną decyzję, tak aby nie zmieniać tej decyzji w przypadku znalezienia biorcy;
– zgłosić się do siedziby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, do Oddziałów Terenowych lub do ambulansu, bądź miejsca, gdzie przeprowadzana jest akcja honorowego oddawania krwi;
– wypełnić pisemną deklarację potwierdzającą wolę zostania dawcą szpiku;
– wypełnić ankietę dotyczącą stanu zdrowia. Ankiety otrzymuje się w siedzibie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.
Wstępna kwalifikacja odbywa się przy zgłoszeniu do rejestru, a ponowna przy ewentualnym dawstwie. Podczas wstępnej kwalifikacji lekarskiej – pobiera się od kandydata na dawcę 5 ml krwi z żyły łokciowej.

Czy każdy może zostać dawcą szpiku?
Każdy pełnoletni, zdrowy tj. nie obciążony chorobami genetycznymi, dziedzicznymi i przewlekłymi człowiek, może zostać dawcą szpiku. Preferowani są ludzie młodzi – najlepiej między 18 a 30 rokiem życia, gdyż od momentu zamieszczenia potencjalnego dawcy w rejestrze do chwili oddania szpiku może upłynąć długi okres: 5, 10, czy nawet 15 lat. Decyzja o zostaniu honorowym dawcą musi być w pełni świadoma i przemyślana, bo jest podjęta na wiele lat. Zdrowie, młodość i wola niesienia pomocy – to czynniki niezbędne, aby zostać potencjalnym dawcą szpiku.

Czy pobranie szpiku boli?
Pobranie komórek krwiotwórczych metodą aferezy jest praktycznie bezbolesne – poza momentem, w którym do żyły wkłuwana jest igła (tak jak podczas zwykłego pobrania krwi), dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości.
Podczas pobierania szpiku z talerza kości biodrowej dawca jest znieczulony ogólnie i również nie odczuwa bólu. Odbywa się to w znieczuleniu.

Kiedy dawca może być poproszony o oddanie szpiku?
Dawca umieszczony w rejestrze zostaje zaproszony do oddania szpiku wówczas, gdy jego antygeny HLA są identyczne z antygenami biorcy – chorego. Może zdarzyć się również sytuacja, że potencjalny dawca w ciągu swojego życia nigdy nie zostanie poproszony o oddanie szpiku, bo jego kombinacje antygenów nie będą zgodne z poszukiwanymi.

Zmiana danych osobowych
Ważne! Trzeba pamiętać o konieczności jak najszybszego powiadomienia ośrodka dawców szpiku o zmianie adresu, nazwiska, istotnej zmianie stanu zdrowia, itp. Potencjalny dawca ma prawo zmienić własne wcześniejsze decyzje dotyczące oddania macierzystych komórek krwiotwórczych, o czym powinien niezwłocznie powiadomić Rejestr.

W Polsce świadomość odnośnie przeszczepów szpiku nadal jest stosunkowo niska. Zgodnie z danymi sprzed dwóch lat, w sąsiednich Niemczech jest aż 13. razy więcej dawców szpiku niż w Polsce. Jednak sytuacja, choć powoli, zmienia się na lepsze. W ciągu ostatnich 6 lat liczba Polaków gotowych do honorowego oddania szpiku kostnego wzrosła ponad 10-krotnie.