Mysłowicki magistrat konsekwentnie kontynuuje swoje działania związane z racjonalnym i nowoczesnym zarządzaniem w oświacie. W lutym przyjęto pierwszą Strategię Oświatową na lata 2015 – 2020. To kolejny krok, który pozwoli na świadome planowanie zmian w obszarze edukacji i właściwą reakcję na zmiany demograficzne.
Pierwsze zmiany w zarządzaniu mysłowicką oświatą wprowadzono w 2012 roku, kiedy to rozpoczęto wdrażanie bonu oświatowego. To nowoczesne narzędzie pozwala na precyzyjne obliczenie prawidłowego stosunku liczby uczniów do zatrudnionych w danej placówce nauczycieli. Jego zaletą jest elastyczność, która przy obecnych wahaniach demograficznych jest niezaprzeczalnym atutem.
Działania związane z przyjęciem Strategii Oświatowej rozpoczęły się już w 2013 roku, a ich pierwszym etapem było powołanie przez prezydenta miasta zespołu, który opracuje jego założenia i określi priorytety.
– Działania edukacyjne są inwestycją i o tym nigdy nie możemy zapomnieć. Niemniej jednak nic nie zwalania nas z obowiązku organizowania edukacji w sposób racjonalny, także w obszarze finansowym. To właśnie dzięki świadomemu zarządzaniu jesteśmy jednym z niewielu miast w Polsce, w którym, z powodu niżu demograficznego, nie zamknięto żadnej ze szkół – podkreśla Edward Lasok, prezydent Miasta Mysłowice.
Nowopowstały dokument przedstawia zamierzenia samorządu lokalnego w zakresie edukacji. Nakreśla on główne kierunki działań edukacyjnych oraz sposoby ich realizacji, opierając się na pięciu głównych priorytetach. To między innymi zapewnienie wysokiej jakości kształcenia i wychowania w mysłowickich placówkach, wyrównanie szans edukacyjnych, zwłaszcza w przypadku dzieci sześcioletnich, które rozpoczynają naukę w szkole czy reorganizacja i modernizacja bazy mysłowickich placówek oświatowych.
Skuteczne i racjonalne zarządzanie oświatą wymaga podejmowania również trudnych tematów, jak finansowanie edukacji czy optymalizacja zatrudnienia kadry nauczycielskiej. Te i inne zagadnienia przekładają się bowiem wprost na jakość i koszt nauczania.
Nad stworzeniem Strategii Oświatowej pracowali przedstawiciele mysłowickiego samorządu, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, przedstawiciele związków zawodowych oraz pracownicy Urzędu Miasta Mysłowice.