Mysłowiczanka Weronika Dragan, która studiowała na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, napisała pracę magisterską o swoim rodzinnym mieście. Jej „Przemiany funkcjonalno-przestrzenne Starego Miasta w Mysłowicach w latach 1913-2013” zostały wyróżnione, i to dwukrotnie: główną nagrodą Towarzystwa Urbanistów Polskich, zdobyło także drugą nagrodę w konkursie Polskiego Towarzystwa Geograficznego.
W uznaniu dla dorobku naukowego, Wydawnictwo Uniwersytet Śląski opublikowało pracę magisterską mysłowiczanki. Recenzentem pracy był prof. dr hab. Andrzej Matczak, który w swojej recenzji zaznaczył, że autorka posłużyła się w swojej pracy ujęciem nowatorskim. „Praca mieści się w nurcie nowego paradygmatu, w literaturze ekonomicznej i geograficzno-ekonomicznej określanego mianem ewolucyjnego” – pisze w swojej recenzji profesor. Uznanie w oczach profesora wymagało dużego zaangażowania – napisanie magisterium wraz z przeprowadzeniem prac badawczych zajęło autorce 2 lata.
Jak już we wstępie zaznacza mysłowiczanka, kluczem do wyjaśnienia współczesnego stanu układu miasta jest m.in. dobre poznanie jego historii. Dlatego jej praca to ciekawa lektura nie tylko dla urbanistów, ale także dla miłośników historii. To właśnie lokalni pasjonaci dziejów miasta profesor Alfred Sulik, Leonard Czarnota oraz Dariusz Falecki wyciągnęli pomocną dłoń, udostępniając studentce swoje materiały.
– Prof. Alfred Sulik udostępnił mi m.in. księgę adresową z 1901 r. oraz podsunął kilka sugestii o poszukiwaniu materiałów archiwalnych, Leonard Czarnota z kolei udostępnił ikonografię i inne materiały archiwalne, a także wizualizacje swojego autorstwa oraz udzielił informacji, gdzie można poszukiwać innych materiałów. Dariusz Falecki wreszcie umożliwił mi zamieszczenie w pracy posiadanej przez siebie pocztówki oraz fragmentu mapy. Wszystkie użyczone materiały wzbogaciły zbiór archiwaliów zamieszczonych w książce. – wylicza Weronika Dragan.
Weronika Dragan, która obecnie jest pracownikiem oraz doktorantką Uniwersytetu Śląskiego, od urodzenia związana jest z Mysłowicami. Jednak co skłoniło studentkę geografii, by zagłębić się w historię swojego rodzinnego miasta?
– Stare Miasto to zalążek Mysłowic, a zarazem obszar związany z okresem największego rozwoju miasta (ukształtowaniem się unikalnego na skalę europejską styku granic trzech cesarstw), czyli wtedy, gdy było ono granicznym ośrodkiem pośrednictwa w ruchu migracji międzynarodowych, a z jego skali niewiele osób zdaje sobie sprawę. – mówi mysłowiczanka.
Choć praca szczegółowo dotyczy dzielnicy Stare Miasto, autorka nie mogła nie nawiązać do historii i przemian w całych Mysłowicach. Jak przypomniała, pełnienie funkcji granicznych spowodowało, że Mysłowice były miastem o randze międzynarodowej. To tutaj znajdował się główny węzeł kolejowy, za sprawą którego rozwijały się handel tranzytowy oraz migracje ludności. Status miasta przygranicznego dawał korzyści, ale stwarzał także zagrożenia. „Z położenia nadgranicznego wynikają nie tylko korzyści, lecz także negatywne zjawiska, często przybierające wręcz kolosalne rozmiary. Na prosperity miasta oddziaływały w dużej mierze wydarzenia międzynarodowe” – zaznacza w swojej pracy mysłowiczanka
Publikacja mysłowiczanki to nie tylko tekst, ale także liczne mapy, grafiki i ilustrujące przestrzenne przemian miasta. Zainteresowani lekturą mogą znaleźć publikację w bibliotece Wydziału Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu, a także w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (jeden egzemplarz przeznaczony do wypożyczania, a drugi udostępniany w czytelni). Ponadto jeden egzemplarz został przekazany do biblioteki Muzeum Miasta Mysłowice.
Czytelnicy publikacji na jednej z pierwszych stron znajdą dedykację: „Mamie”. W ten sposób mysłowiczanka podziękowała swojej mamie za trud i ciężką pracę zarobkową, co pozwoliło jej na ukończenie studiów magisterskich.