Dość nietypowo, bo w środę (10.06) odbył się 89 Muzealny Czwartek, którego tematem przewodnim była historia mysłowickiej dzielnicy Brzezinka. Na licznie przybyłych gości czekała przygotowana przez pracowników muzeum wystawa poświęcona Brzezince, a także występ brzezińskiego chóru „Familia”.
Gościem honorowym podczas Muzealnego Czwartku był mieszkający również w Brzezince Prezydent Miasta Mysłowice Edward Lasok, który podczas spotkania opowiedział o tym jak został „Brzeziniokiem”.

Dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice Adam Plackowski zaznaczył, że ekspozycja oprócz walorów edukacyjnych oraz poznawczych, stanowi zaczyn do stworzenia filmu na temat historii Brzezinki. Jednak, aby film ten powstał muzealnicy potrzebują więcej materiałów dokumentujących historię tej dzielnicy. Z prośbą o materiały podczas 89 Muzealnego Czwartku zwróciła się także autorka wystawy Luiza Rotkegel.

Na wystawie zaprezentowano jak powstała Brzezinka, a także jak rozwijał się w niej przemysł. Otóż w Brzezince działały m.in. cegielnie, parownie, składnice drewna, fabryka lin oraz sławetna fabryka porcelany. Opowiedziano historię powstania parafii, szkoły oraz przedszkola. Poruszono temat powstań śląskich, w których mieszkańcy Brzezinki brali aktywny udział. Zaprezentowano związki i stowarzyszenia, które działały i działają do tej pory na terenie Brzezinki. Reprodukcje pocztówek oraz zdjęć ukazują jak zmieniała się Brzezinka, również ze względu na jej kształt urbanistyczny. Wyeksponowano również temat społeczności żydowskiej, która zamieszkiwała Brzezinkę i wpływała na jej ówczesny charakter.
Zaprezentowana wystawa stała się mozaiką indywidualnych losów, które składają się na wielobarwny wizerunek społeczności Brzezinki.