25-lecie pierwszych wolnych wyborów samorządowych łączy się ze Świętem Wolności, które obchodziliśmy w 2014 roku. To właśnie dzięki ustanowieniu samorządności mieszkańcy polskich miast i gmin mogą samodzielnie decydować o sprawach ze swojego najbliższego otoczenia.
Uroczystości związane z jubileuszem ćwierćwiecza samorządności w Mysłowicach odbyły się w Mysłowickim Ośrodku Kultury. Przybyli na nie obecni włodarze Mysłowic, jak i osoby, które w minionych latach zajmowały najważniejsze stanowiska w mysłowickim samorządzie. Spotkanie było okazją do refleksji i wspomnień, jak tworzony był samorząd w Mysłowicach.

– Były to czasy pełne zapału, dzięki podmiotowości samorządu ludzie dostali nadzieję. W związku z tym każdy chciał działać, by było lepiej. Ludzie byli wtedy bardziej przyjaźni. Mało kto był świadom tego trudu, który jest przed nami. – mówi Stanisław Dyduch, pierwszy prezydent Mysłowic w wolnej Polsce.

Gościom przybyłym na uroczystą galę gorąco podziękował prezydent Edward Lasok, który zalicza się do wąskiego już grona samorządowców, którzy od samego początku tworzą nowoczesną, polską samorządność.

– To były trudne, ale wspaniałe czasy. Wtedy radni, którzy przyszli do rady miasta podjęli trud tworzenia samorządu, samorządu którego najpierw musieli się sami nauczyć po to, by go stworzyć. To było przekształcanie poprzedniej epoki w nową. Z tego miejsca chcę im jeszcze raz podziękować, za wszystko, co wnieśli do mysłowickiego samorządu. Tak się składa, że ich wszystkich znam, dlatego że przez okres tych 25 lat w tym samorządzie uczestniczę. – mówi prezydent Mysłowic Edward Lasok.

Spotkanie rozpoczęło się od projekcji filmu o 25-letniej historii nowożytnego samorządu w Mysłowicach. A jest o czym opowiadać, ponieważ należy przypomnieć, że jeszcze ćwierć wieku temu do Mysłowic należały Imielin z Chełmem Śląskim, a rada miasta liczyła ponad 30 radnych. W czasie tych 25 lat znacznie zmieniły się także przepisy prawne dotyczące działalności i sposobu wybierania władz samorządowych.

– Takim przełomowym momentem były bezpośrednie wybory na prezydenta, ponieważ wcześniej, od roku 1998 do 2002 to rada miasta ze swojego grona wybierała zarząd miasta: prezydenta, jego zastępców, sekretarza i skarbnika. W 2002 roku to się zmieniło i bezpośrednie wybory wskazały prezydenta, a za tym zmieniło się przełożenie organu wykonawczego na uchwałodawczy. – mówi Grzegorz Łukaszek, przewodniczący Rady Miasta Mysłowice.

Reformę samorządową z 1990 roku uważa się dziś za jedną z najbardziej udanych reform przeprowadzonych w Polsce w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. To właśnie ona przywróciła nadzieję i dała ludziom możliwość kształtowania ich małych ojczyzn.

{mp4remote}/images/itvm/2015/06/25latsamo.mp4{/mp4remote}