Od 28 czerwca obowiązuje znowelizowane „Prawo budowlane”. Zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego to najważniejsza zmiana w ustawie.
W wyniku zmian w przepisach prawa budowlanego można rozpocząć budowę lub przebudowę domu po dokonaniu wyłącznie zgłoszenia. Taka możliwość przysługuje inwestorowi realizującemu wolno stojący budynek mieszkalny jednorodzinny, którego obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją oraz, gdy planowana przebudowa mieszkalnego budynku jednorodzinnego nie będzie prowadzić do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tego budynku. Urząd ma 30 dni na wniesienie sprzeciwu.
Według nowych przepisów inwestor ma również możliwość ubiegania się o uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie budowy lub przebudowy domu jednorodzinnego w trybie pozwolenia na budowę, gdy uzna, że jest to dla niego korzystniejsze rozwiązanie niż zgłoszenie. W tym przypadku Urząd ma 14 dni od złożenia wniosku na wezwanie inwestora do usunięcia braków formalnych.
Roboty budowlane będzie można rozpocząć na podstawie nieostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę w przypadku, gdy stroną w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę będzie wyłącznie inwestor.
Nowelizacja ustawy „Prawo budowlane” znosi także obowiązek dołączania do projektu budowlanego oświadczeń:
- o zapewnieniu dostaw energii, ciepła, wody i gazu,
- o odbiorze ścieków,
- o warunkach przyłączenia domu jednorodzinnego do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, gazowej, elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej,
- od zarządcy drogi o możliwości połączenia działki, na której będzie stał dom, z drogą publiczną (nie dotyczy drogi wojewódzkiej i krajowej).
W nowym „Prawie budowlanym” wydłużona będzie lista obiektów, których użytkowanie nastąpi na podstawie zgłoszenia (a nie jak dotychczas na podstawie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie wydawanej przez nadzór budowlany). Oprócz domów jednorodzinnych procedura zgłoszenia będzie obowiązywać też inne obiekty, np.: warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, garaże do pięciu stanowisk, obiekty magazynowe (typu skład, chłodnia, hangar, wiata) oraz niektóre budynki kolejowe, place składowe, parkingi i stawy rybne.
W znowelizowanym „Prawie budowlanym” skrócony jest także czas uzyskania tzw. milczącej zgody na użytkowanie, czyli terminu, w którym nadzór budowlany może zgłosić jakieś zastrzeżenia. Okres ten został skrócony z 21 na 14 dni.