Już w październiku każdy z nas będzie mógł zostać posiadaczem Śląskiej Karty Usług Publicznych, a od listopada za ich pomocą kupić e-bilety. Jak zapowiadają organizatorzy całego przedsięwzięcia dzięki nowemu, nowoczesnemu systemowi bilety mają być znacznie tańsze.
Chociaż projekt zostaje wprowadzony z rocznym opóźnieniem, spotyka się z zaciekawieniem mieszkańców. Wielu z nas pytało siebie nawzajem, czym są te wysokie skrzynki porozstawiane na przystankach w centrach miast. Teorii było wiele, jednak dziś już wszystko jest jasne.

Dwadzieścia jeden gmin aglomeracji katowickiej wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców. W zamyśle twórców ŚLĄSKA KARTA USŁUG PUBLICZNYCH ma nam, mieszkańcom, po prostu ułatwić życie. Docelowo kartą będziemy mogli zapłacić za przejazd komunikacją miejską czy parkowanie samochodu. W niedalekiej przyszłości kartą będzie można posługiwać się również w bibliotekach, instytucjach sportu i kultury oraz urzędach miast i gmin.

Projekt ten to system informatyczny, z którego w przyszłości ma korzystać około 700 tysięcy ludzi na Śląsku. Jest to jedno z największych przedsięwzięć tego typu na świecie.

Do dyspozycji klientów będą dostępne Punkty Obsługi Klienta (POK) oraz Punkty Obsługi Pasażera (POP). POK to sieć czterdziestu punktów przygotowanych do kompleksowej obsługi systemu ŚKUP. Dla wygody pasażerów punkty zlokalizowano w łatwo dostępnych miejscach m.in. centrach miast czy galeriach handlowych. W Mysłowicach znajdziemy je przy ulicy Katowickiej 75 oraz Grunwaldzkiej 2A. Wyłącznie w Punktach Obsługi Klienta można będzie odebrać, odblokować oraz zwrócić spersonalizowaną kartę ŚKUP. Natomiast w Punktach Obsługi Pasażera użytkownik systemu będzie mógł złożyć ewentualną reklamację oraz uzyskać informację o komunikacji miejskiej KZK GOP. W punktach tych będzie można również doładować kartę ŚKUP oraz kupić wszystkie rodzaje biletów. Punkty Obsługi Pasażera zlokalizowane są w pięciu piastach aglomeracji śląskiej: Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Bytomiu oraz Chorzowie.

Dla wygody użytkowników stworzono sieć stacjonarnych automatów doładowania kart ŚKUP. Jest to aż 109 czynnych całą dobę automatów do obsługi e-kart. Umożliwią one także zakup tradycyjnych biletów papierowych. W Mysłowicach zainstalowano trzy takie automaty na przystankach: Mysłowice Bończyka, Mysłowice Kościół oraz Brzęczkowice Szkoła. Jak zapewnia KZK GOP obsługa automatów jest bardzo prosta.

Śląska Karta Usług Publicznych to nic innego jak karta zbliżeniowa dostępna w dwóch wersjach: spersonalizowanej i niespersonalizowanej. Ta pierwsza, czyli spersonalizowana posiada zapisane dane użytkownika, co w praktyce oznacza, że może z niej korzystać tylko właściciel. Natomiast karta niespersonalizowana nie zawiera danych osobowych. Może z niej korzystać każdy. Jednak można na niej kodować tylko i wyłącznie bilety okresowe na okaziciela.

Wprowadzenie systemu informatycznego nie będzie oznaczało rezygnacji z tradycyjnych papierowych biletów. W każdym autobusie czy tramwaju przy pierwszych drzwiach będą zainstalowane kasowniki, tzw. moduły dwufunkcyjne, które umożliwią skasowanie biletu oraz odbicie e-karty. Ważne jest, aby dwukrotnie odbić kartę. Pozwoli to KZK GOP na optymalizację danych.

Projekt jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007- 2013. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 190 mln zł.

Wszystkie dokładne informacje na temat karty ŚKUP dostępne są na stronie internetowej www.kartaskup.pl.

KZK GOP, poprzez instalację systemu ŚKUP, zapowiada wprowadzenie komunikacji miejskiej naszej aglomeracji w XXI wiek. Miejmy nadzieję, że te zapowiedzi się potwierdzą i co najważniejsze przysporzą nam, mieszkańcom miasta, samych korzyści.