„Zaprojektuj z nami polski paszport 2018” – to akcja skierowana do wszystkich zainteresowanych. Pierwszy raz od momentu wprowadzenia paszportu do obiegu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, można wziąć udział w jego projektowaniu. Każdy może zdecydować, który z prezentowanych 13. motywów znajdzie się w nowym polskim paszporcie. Dlatego warto głosować na postacie, wydarzenia, miejsca lub symbole związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku, których motywy graficzne znajdą się w nowej książeczce paszportowej. Głosowanie trwa do 10 września 2017 roku.

Idea akcji

W 2018 roku minie 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji powstanie nowy polski paszport. Na jego stronach wizowych znajdą się wizerunki graficzne najważniejszych dla odzyskania niepodległości motywów: postaci, wydarzeń, miejsc i symboli. Po raz pierwszy w historii każdy będzie mógł mieć swój udział w projektowaniu paszportu.

Głównym założeniem jest, by polski paszport 2018 był dokumentem zaawansowanym technologicznie, trudnym do podrobienia, ale także powodem do dumy, upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości.

– Zaprojektowanie paszportu to długotrwały, pracochłonny i zaawansowany proces graficzny i technologiczny. Prace koncepcyjne nad projektem polskiego paszportu 2018 rozpoczęły się już w 2016 roku. Zaangażowały grono ekspertów – historyków, grafików i przedstawicieli służb mających na co dzień do czynienia z weryfikacją autentyczności dokumentów – podinspektor Aleksandra Nowara, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach

Pierwszy raz od momentu wprowadzenia paszportu do obiegu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, można wziąć udział w jego projektowaniu. Dlatego warto głosować na postacie, wydarzenia, miejsca lub symbole związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku, których motywy graficzne znajdą się w nowej książeczce paszportowej.

Zasady

„Zaprojektuj z nami polski paszport 2018” to akcja skierowana do wszystkich Polaków. Każdy z nas może zdecydować, który z prezentowanych 13 motywów znajdzie się w nowym polskim paszporcie.

Jak głosować?

W galerii jest 13 motywów – wśród nich można znaleźć postacie, wydarzenia, miejsca i symbole związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Są to takie motywy jak:

  1. Eugeniusz Kwiatkowski
  2. Gabriel Narutowicz
  3. Ks. Ignacy Skorupka
  4. Gen. Józef Haller
  5. Kopiec czynu niepodległościowego – tzw. mogiła mogił
  6. Gen. bryg. Maria Wittek
  7. Obraz Jacka Malczewskiego „Polonia”
  8. Order Odrodzenia Polski – Polonia Restituta
  9. Orzełek legionowy
  10. Ostra brama
  11. Pieczęć Rzeczypospolitej z 1919 roku
  12. Pomnik Powstań Śląskich na Górze św. Anny
  13. Władysław Grabski

– Wystarczy wybrać ulubiony motyw i oddać swój głos klikając na biało-czerwone serce poniżej tego motywu. Jedna osoba może jednocześnie wybrać 6 motywów. To właśnie 6 najbardziej popularnych z zaprezentowanych 13 motywów, oprócz stałych motywów, znajdzie się w polskim paszporcie 2018 – wyjaśnia podinspektor Aleksandra Nowara

Głosować można raz dziennie. Głosowanie trwa do 10 września 2017 roku.

WEŹ UDZIAŁ W GŁOSOWANIU

Oprócz 6 motywów wybranych w głosowaniu przez Polaków, w nowym paszporcie znajdzie się 13 motywów wybranych przez zespół do spraw ustalenia wzoru dokumentu paszportowego z motywem „Niepodległa”. Są to:

  1. Bitwa Warszawska
  2. Cmentarz Orląt Lwowskich
  3. Godło II RP
  4. Grób Nieznanego Żołnierza
  5. Ignacy Paderewski
  6. Józef Piłsudski
  7. Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza
  8. Odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich
  9. Order Virtuti Militari
  10. Powstania Śląskie
  11. Roman Dmowski
  12. Wincenty Witos
  13. Wojciech Korfanty