Uczniowie Gimnazjum nr 3 (klasy 3 D i 3 E) 17 września wyjechali na dwudniowe warsztaty ekologiczne do niewielkiej miejscowości Olsztyn położonej w okolicach Częstochowy.
Jest to bardzo ciekawy z biologicznego punktu widzenia bogaty w skamieliny żyjących tu przed milionami lat organizmów teren. Można tu także natknąć się na rzadkie gatunki ptaków, nietoperzy i wielu innych zwierząt.
Już pierwszego dnia, tuż po zakwaterowaniu wycieczka wyruszyła w teren udając się prosto na Górę Towarną Małą – punkt widokowy. Przewodnik omówił widok z góry (Olsztyn, Sokole Góry, hałdy w okolicach Częstochowy, Jasna Góra, Zielona Góra) oraz na przykładzie występujących tam skał przedstawił powierzchniowe formy rzeźby krasowej, takie jak: ospa krasowa, żłobek i żebro krasowe oraz polja i ostańce.
Dzięki niemu uczniowie poznali wiele pojęć związanych z otoczeniem – minerał, kras, amonit, skamieniałości, murawy kserotermiczne, sukcesja ekologiczna, lej krasowy, uwał, jezioro krasowe, jaskinia, nacieki. Jak również różnicę pomiędzy różnego rodzaju skałami wapiennymi.

Zwiedzano jaskinie, zawierające różne formy krasowe. Jedną z nich była Jaskinia Niedźwiedzia. Przed wejściem do niej przewodnik szczegółowo omówił proces powstawania jaskiń i nacieków jaskiniowych. Potem zapoznał zebranych z fauną terenu Jury z okresu plejstocenu wykorzystując do tego fragmenty kości zwierząt prehistorycznych znalezionych w jaskini. Przewodnik scharakteryzował aktualną florę (glony) i faunę jaskiniową (szczerbówka ksieni, komary) ze szczególnym uwzględnieniem nietoperzy. Przy wyjściu z jaskini pokazał również stanowisko jadowitego pająka – sieciarza jaskiniowego.

Później w Kamieniołomu Kielniki, uczniowie posługiwali się sprzętem geologicznym, takim jak młotki i dłuta. Dowiadując się, jak wyglądała flora i fauna dawnego morza jurajskiego, jak powstały skamieniałości jurajskie oraz minerały. Uczniowie do Mysłowic powrócili z jurajskimi skamielinami, które na pewno wykorzystają podczas lekcji biologii, geografii i chemii.