Minął już rok od tragedii jaka miała miejsce na Kopalni Węgla Kamiennego Mysłowice-Wesoła w trakcie której zginęło 5 górników, a 15 doznało ciężkich obrażeń. 14 października z tej okazji przygotowane zostały uroczystości upamiętniające to wydarzenie, podczas których pamięć tragicznie zmarłych górników uczcili Prezydent Miasta Mysłowice, delegacja Katowickiego Holdingu Węglowego, rodziny zmarłych, górnicy oraz mieszkańcy miasta.
Uroczystości rozpoczęły się mszą święta w kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej w intencji górników zmarłych i poszkodowanych w katastrofie sprzed roku. Następnie po mszy udano się pod budynek dyrekcji kopalni KWK Mysłowice-Wesoła, aby wspólnie złożyć kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy.

W wypadku, który miał miejsce rok temu (6 października) poszkodowanych zostało łącznie 30 osób. Pięciu górników zmarło. 15 osób odniosło ciężkie obrażenia, 10 zostało lekko rannych. Spośród 25 rannych żaden nie jest już hospitalizowany w szpitalach. Czterech poszkodowanych powróciło do pracy po zakończeniu leczenia, trzech przeszło na rentę inwalidzką, trzech korzysta z emerytury, a 15 ze świadczeń rehabilitacyjnych.

Pomimo tego, że minął już rok od tego wydarzenia do dzisiaj sytuacja w miejscu wypadku nie jest ustabilizowana. Według Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, warunki wentylacyjne w rejonie miejsca katastrofy nadal uniemożliwiają wprowadzenie ludzi oraz przeprowadzenie wizji, która jest jednym z zadań Komisji powołanej przez prezesa WUG. Raport kończący pracę Komisji zostanie opracowany dopiero po zakończeniu całego postępowania.

W toku postępowania przesłuchano 207 osób, niektóre z nich kilkakrotnie (przeprowadzono 235 przesłuchań). Z dotychczasowych ustaleń Komisji wynika, że przyczyną zapalenia metanu był pożar endogeniczny, rozwijający się w zrobach pokładu 510 w rejonie skrzyżowania ściany 560 z chodnikiem XIa wsch. Na podstawie prowadzonych badań wskazano kilkadziesiąt nieprawidłowości, które w różnej mierze przyczyniły się do zaistnienia katastrofy. Najpoważniejsze z nich dotyczą: zwalczania zagrożenia metanowego i pożarowego.