94. Muzealny Czwartek poświęcono historii Kanału Śląskiego. Dyrektor Adam Plackowski witając prelegenta – Lucjana Tomeckiego – podkreślił rolę społecznikowskich pasji w życiu publicznym.
Pan Lucjan Tomecki zgromadził sporo informacji i ilustracji do swej prelekcji. Ambitne zamiary łączenia rzek w naszej części Europy miały służyć komunikacji, handlowi, gospodarce.

Na przeszkodzie stawały konflikty, rozbieżności interesów, ogromne koszty i wojny. Drogi wodne były relatywnie tanie. Z czasem, rozwój kolei, a potem i transportu samochodowego zepchnął drogi wodne w cień.  Projekty połączenia np. Wisły i Odry odżywają co jakiś czas. Najistotniejszym warunkiem są jednak pieniądze.

Dyskusja uczestników spotkania na temat walorów ekonomicznych, ekologicznych i turystycznych transportu wodnego świadczyć może o tym, że pomysłów i wyobraźnie nie brak i dziś. Dzieje żeglugi na Przemszy były malutkim „kamyczkiem do ogródka”. 

Czy walory przyrodnicze, czystość wód i w końcu rachunek ekonomiczny sprawią, że wspomniany na wstępie Kanał Śląski nie będzie tylko kategorią historyczną? Na to pytanie nikt nie potrafi na razie udzielić sensownej odpowiedzi.