Budżet miasta czyli roczny plan dochodów i wydatków to jeden z najważniejszych dokumentów w gminie. Zawsze pod koniec roku urzędnicy oraz władze miasta wraz z radnymi przygotowują budżet, określający finansowy plan funkcjonowania miasta. Dzisiaj w magistracie Rada Miasta Mysłowice podejmie taką właśnie uchwałę budżetową. A jak ma wyglądać budżet Mysłowic w 2016 roku?
Zanim zacznie się wymieniać kategorie tematyczne wydatków miasta, należy mieć na uwadze to, że wszelkie miejskie wydatki musza odbywać się zgodnie z prawem – samorząd nie może w pełni dowolnie decydować o tym, na co przeznaczy pieniądze, a na co nie. Zarządzający miastem nie mogą np. zdecydować, że w danym roku nie będą finansować oświaty bo chcą przeznaczyć środki na inne cele. Akty prawa, a w szczególności ustrojowe ustawy dotyczące jednostek samorządu terytorialnego, określają zadania obligatoryjne miasta, czyli takie zadania, które miasto musi zrealizować ze swojego budżetu.

Jednym z takich zadań jest właśnie przykładowa oświata. W Mysłowicach szeroko pojęta oświata (utrzymanie budynków szkolnych, stołówek, wynagrodzenia nauczycieli itp.) to największy kawałek budżetowego tortu. W projekcie budżetu na 2016 rok realizacja tego zdania to wydatek rzędu 114,6 mln złotych. Do tego utrzymanie edukacyjnej opieki wychowawczej (świetlice szkolne, poradnie psychologiczno – pedagogiczne) to kolejne 6,8 mln złotych.

Spora część budżetu to także zadania z zakresu pomocy społecznej. Realizacja zadań z tego zakresu (m.in. utrzymanie domów pomocy społecznej, ośrodków wsparcia, ośrodków pomocy społecznej, rodzin zastępczych, prowadzenie wypłat zasiłków, czy usługi opiekuńcze) to wydatek o kwocie 38,8 mln zł. Do tego należy wspomnieć o prowadzeniu polityki społecznej, która jako osobny punkt budżetu ma wynieść 4,1 mln złotych.

Sporą część budżetu 2016 będzie stanowić zadanie z obszaru ochrony zdrowia. Utrzymanie szpitala, zakładów opiekuńczo- leczniczych i pielęgnacyjno – opiekuńczych czy ratownictwo medyczne to wydatek rzędu 12,6 mln złotych. Z kolei bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa (dofinansowanie komend policji, straży miejskiej i straży pożarnej) ma wynieść 8,8 mln złotych. Miasto zobligowane jest także do realizacji zadań z zakresu gospodarki mieszkaniowej oraz komunalnej. W pierwszym przypadku planuje się przeznaczyć 6 mln złotych, a w drugim – 19 mln zł.

W budżetowym torcie spory kawałek stanowi także zadanie o nazwie transport i łączność. Na organizację lokalnego transportu zbiorowego i utrzymanie dróg planuje się przeznaczyć 23,3 mln złotych. Mysłowice ze swojego budżetu muszą także utrzymać gminną administrację, która nie jest tylko utrzymaniem sprawnego funkcjonowania urzędu miasta, ale także rady miasta, przeprowadzaniem corocznej kwalifikacji wojskowej to wydatek 31 mln złotych.

Każde miasto zobowiązane jest także do realizacji kulturalnych i sportowych potrzeb swoich mieszkańców. Na zadania z tego zakresu Mysłowice przeznacza 10,9 ml złotych.

Natomiast projekt budżetu Mysłowic na 2016 rok został przygotowany na ogólną kwotę planowanych dochodów w wysokości 294 mln złotych.