Niedługo rozpocznie się odliczanie dni do matury. Przed uczniami ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych najprzyjemniejszy moment tego okresu – bal maturalny.
Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Mysłowicach na jeden wieczór opanują Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Odbywają się tam imprezy wysokiej rangi: zawody e-sportowe Intel Extreme Masters, Śląskie Targi Książki czy castingi do Top Model. To będzie pierwsza zorganizowana w tym miejscu studniówka, koszt wynajęcia centrum kongresowego waha się w okolicach 5-7 złotych za m². Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 zdecydowała się na miejsce o bardziej klasycznym, tradycyjnym charakterze. Wybrali oni w tym roku Kompleks Bankietowo-Konferencyjny Szyb Bończyk.

Oblicze maturalnych balów wciąż się zmienia. Kiedyś przypominały one raczej szkolną dyskotekę, dziś to coraz bardziej wytworne i wystawne bankiety organizowane w coraz to wymyślniejszych lokalach. Szkoły prześcigają się w splendorze organizowanych imprez.
Zmiany te wiążą się oczywiście także z kosztami.

Jeśli rodzice nie chcą, by ich pociechy nie odstawały w tym szczególnym dniu od swoich rówieśników, muszą liczyć się z wydatkami rzędu nawet tysiąca złotych. Koszt samego uczestnictwa w zabawie to 200-350 złotych. Waha się on w zależności od tego, czy impreza jest organizowana w szkole (co jest teraz rzadkością) czy w wynajętym lokalu. W tę sumę wlicza się także kamerzysta, didżej czy catering. Do lamusa odeszło dojeżdżanie na bal autobusem, młodzież wynajmuje na ten dzień limuzyny i samochody ekskluzywnych marek, by wejście było równie efektowne jak cała impreza. Koszty wzrosną także jeżeli maturzyści zdecydują się zabrać ze sobą osobę towarzyszącą.

Za modną i stosowną do okazji kreację licealistki zapłacą od 100 do kilkuset złotych, to zależy czy szukają jej w Internecie, sieciówkach czy salonach sukien ślubnych. Ceny garniturów zaczynają się natomiast od 350 złotych a zakup koszuli to ok 100 zł. Buty, koniecznie dopasowane do stroju, kosztują od 100 do 250 złotych. Nie obędzie się również bez dodatków. W przypadku chłopców jest to krawat/mucha czyli dodatkowe 30-70 zł oraz pasek w podobnej cenie. Dziewczyny poświęcą kilka kolejnych banknotów stuzłotowych na kopertówkę, biżuterię, czerwoną bieliznę, kosmetyczkę, fryzjera czy manicure. W najskromniejszym wydaniu przygotowania do balu będą kosztować więc ok 700-800 złotych.

ILE-KOSZTUJE-STUDNIOWKA

Szampańska zabawa, która ma rozładować stres uczniów pilnie przygotowujących się do matury, jest jednak warta tej ceny. Nie pozostaje nic innego jak tylko życzyć licealistom udanej imprezy i powodzenia na zbliżającej się wielkimi krokami maturze.