Pogłębiający się w mieście niż demograficzny i koszty utrzymania szkół wymagają sprawnego zarządzania oświatą. W celu usprawnienia funkcjonowania mysłowickiego systemu oświaty, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania organizacyjne, które powinny umożliwić, bądź nawet rozszerzyć ofertę edukacyjną, a zarazem pomóc rozwiązać pogłębiający się problem w zatrudnieniu zarówno kadry pedagogicznej w mysłowickich placówkach oświatowych jak i administracyjno – obsługowych. Jednak w związku ze zmianą na szczeblu rządowym, zmiany jakie chce wprowadzić samorząd, muszą zostać wprowadzone stopniowo.
Zmiany w szkołach ponadgimnazjalnych
Na początek wprowadzona ma zostać zmiana na szczeblu ponadgimnazjalnym. Obecnie w mieście funkcjonują: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w centrum miasta, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wesołej, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 mieszczący się w dzielnicy Bończyk oraz Centrum Kształcenia Praktycznego, które odgrywa bardzo ważną rolę w systemie kształcenia zawodowego. W CKP odbywają się między innymi zajęcia praktyczne i egzaminy zawodowe.
W tym roku szkolnym naukę w tych trzech zespołach szkół, w skład których wchodzą szkoły zawodowe oraz technika rozpoczęło 719 absolwentów gimnazjum. W poprzednich latach sytuacja nie wyglądała wiele lepiej. By szkolne budynki nie były opustoszałe, należy podjąć jak najszybciej rozsądne rozwiązania.
W mysłowickim magistracie przeprowadzono wiele analiz i symulacji, by jak najlepiej rozwiązać tę sytuację. Proponowana koncepcja zakłada utworzenie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego. Dyrekcja tego jednego podmiotu będzie zarządzać ZSP nr 1, ZSP nr 2, ZSP nr 3 oraz CKP. Takie rozwiązanie, wypracowane we współpracy magistratu ze środowiskami związanymi z oświatą, pozwoli zachować, a w przyszłości rozwinąć obecną, bogatą już ofertę edukacyjną, jaką młodzieży proponują wspomniane szkoły.
Sześciolatki i gimnazja
Zanim Ministerstwo Edukacji Narodowej zaczęło mówić o likwidacji gimnazjów i przywróceniu obowiązku szkolnego od 7 roku życia, w Mysłowicach przymierzano się do stworzenia na terenie miasta kolejnych zespołów szkół powstałych z połączenia szkół podstawowych z gimnazjami jak i szkoły podstawowej z przedszkolem.
– W związku z tym, że Minister Edukacji Narodowej na bieżąco informuje nas o przeprowadzanych zmianach i to dużych, wśród których był również zamiar przywrócenia obowiązku szkolnego od 7 roku życia, wprowadzony już ostatecznie zmianą z dnia 29 grudnia 2015r.. Planowana reforma związana z likwidacją gimnazjów może również zostać zatwierdzona i dlatego nie chcemy teraz wprowadzać wszystkich proponowanych jesienią zmian, podejmować decyzji, które mogą okazać się błędne. Jednocześnie chciałabym nadmienić, że powyższa zmiana jest na dzień dzisiejszy bardzo dużą zmianą dla Gmin, które są zobowiązane do zapewnienia miejsc w placówkach wychowania przedszkolnego dla wszystkich uprawnionych dzieci – wyjaśnia Aleksandra Żołna, naczelnik Wydziału Edukacji mysłowickiego magistratu.
W związku z powyższym oprócz Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego zostanie utworzony Zespół Szkolno – Przedszkolny Nr 4 i Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi.
Sporym wyzwaniem dla mysłowickiej oświaty jest już uporządkowanie sytuacji w szkołach podstawowych. Po wycofaniu reformy dotyczącej sześciolatków, należy ponownie przeorganizować działalność szkół podstawowych, które już przyjęły pierwszy rocznik sześciolatków.