Pojadą do Grecji, Niemiec, Francji i Holandii, a także przyjmą gości u siebie. W międzyczasie, razem z przyjaciółmi zza granicy stworzą musical, który złamie krzywdzące stereotypy na temat obcokrajowców. “Xenophobia – Musical Movement Fighting Fears” to tytuł międzynarodowego projektu, w jaki zaangażowała się Szkoła Podstawowa nr 15 w Wesołej.

Pojadą za granicę dzięki środkom z Unii

Projekt jest realizowany w ramach programu ERASMUS+ i otrzymał dofinansowanie ze środków Komisji Europejskiej. Dzięki temu młodzież z SP nr 15 będzie miała możliwość wyjechać do krajów partnerskich, odbyć tam różnego rodzaju warsztaty, pozwiedzać, poznać nowe kultury, a wreszcie stworzyć wspaniały, łączący narody w swoim przesłaniu, musical. Poprzez sztukę uczniowie opowiedzą o tym, czego sami doświadczą. O odmienności kulturowej, różnicach fizycznych czy obyczajowych; o różnorodności wzbudzającej prawdziwą fascynację i zachwyt, a nie sztuczny strach…

W dniach 6-10 listopada w miejscowości Naaldwijk w Holandii miało miejsce spotkanie organizacyjne nauczycieli z Niemiec, Grecji, Francji, Holandii i Polski. Takie spotkania będą się odbywać przez najbliższe trzy lata, w każdym z partnerskich krajów. Młodzież będzie korzystać z wyjazdów wymiennie, by jak najwięcej uczniów doświadczyło tej międzynarodowej przygody. Koordynatorką projektu w SP 15 jest nauczycielka języka niemieckiego Monika Marek.

Obcy, nie znaczy zły

– Chcemy, żeby w trakcie wyjazdów odbywały się różnego rodzaju warsztaty dla uczniów – aktorskie, taneczne i muzyczne, będziemy też zwiedzać i poznawać kulturę krajów partnerskich. To osobiste doświadczenie młodzieży ma przełożyć się na autentyczny spektakl o tym, że nie należy się bać tego, co obce i nieznane. Że nie wszyscy mieszkańcy innych krajów są tacy, na jakich kreują ich stereotypy, media czy sytuacja polityczna – opowiada Monika Lach z SP15.

“Xenophobia – Musical Movement Fighting Fears” jest projektem muzycznym, którego celem jest spotkanie różnych kultur, wyrażone za pomocą sztuki w nietypowy i nieoczywisty sposób. Szkoła liczy na to, że międzynarodowa współpraca młodzieży będzie miała pozytywny wpływ na ich wizję przyszłości oraz sprawi, że staną się bardziej pewni siebie i otwarci na drugiego człowieka.

W kwietniu do Grecji

Najbliższe spotkanie odbędzie się w kwietniu 2018 roku w Grecji. Każda szkoła ma do tego czasu przygotować kilka artystycznych propozycji – piosenkę w języku angielskim, fragment przedstawienia, tańca czy choreografii, które będą nawiązywały do tematu projektu. Na kwietniowym spotkaniu uczniowie i nauczyciele wybiorą najlepsze elementy i na ich podstawie rozpoczną tworzenie musicalu.

Po trzech latach spotkań, zwiedzania poszczególnych krajów, warsztatów i artystycznej współpracy efekt końcowy ujrzy światło dzienne na zakończeniu projektu w Holandii.