Czym jest cyberprzemoc? Jak się przed nią bronić? Jakie konsekwencje czekają dopuszczających się jej sprawców? Odpowiedzi na te pytania poznali uczniowie klas podstawowych z mysłowickiej trzynastki.


Blisko setka uczniów wysłuchała wykładu przygotowanego przez profilaktyka społecznego z mysłowickiej komendy policji. Spotkanie zostało wzbogacone krótkim filmem obrazującym omawiane zagadnienia. Przedstawiona historia w materiale filmowym miała pokazać młodzieży z jakimi odczuciami musi zmierzyć się ofiara cyberprzemocy. Uzmysłowić im, że złość, wstyd, poniżenie, ból i samotność, które odczuwa, mogą spowodować u niej odseparowanie od rówieśników i rodziny, a w skrajnych przypadkach nawet depresję. Zaproszony gość przedstawił sytuacje, w jakich dochodzi do tego typu zachowań i omówił sposoby radzenia sobie z nimi. Na zakończenie wskazano najważniejsze punkty obowiązujące przy bezpiecznych korzystaniu z internetu oraz wymieniono te, które są zgodne z prawem.

Celem realizowanych cyklicznie spotkań z młodzieżą jest wykształcenie wśród najmłodszych prawidłowej reakcji w sytuacjach związanych ze zjawiskiem cyberprzemocy. Słuchacze poznali też inną formę przestępstwa jaką jest robienie zdjęć komórkami, rejestrowanie filmów i udostępnianie ich w internecie bez zgody osoby nagrywanej.