Dziś rozpoczyna się trzydniowe Triduum Paschalne. Wielki Czwartek to święto ruchome, które przypada na 3 dni przed Wielkanocą. Obchodzi się je w Kościele na pamiątkę ustanowienia przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii.
W katedrach tego dnia biskupi odprawiają Mszę Krzyżma Świętego. Święci się podczas niej oleje, których później księża w całej diecezji używają do namaszczeń podczas chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa czy przy namaszczeniu chorych.

W poszczególnych parafiach odprawia się dziś tylko jedną, wieczorną, uroczystą mszę tzw. Mszę Wieczerzy Pańskiej. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne i kończy tym samym okres Wielkiego Postu. Podczas mszy, gdy lud wyśpiewuje „Chwała na wysokości” biją wszystkie dzwony w świątyni. Po zakończeniu śpiewu wszystkie dzwony i organy milkną, a w czasie Przeistoczenia używa się kołatek. W niektórych kościołach obmywa się nogi dwunastu mężczyznom, tzw. „Mandatum”. Po zakończeniu Wieczerzy, na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy, przenosi się Najświętszy Sakrament do „Ciemnicy”. Wtedy też rozpoczyna się jego adoracja do późnych godzin nocnych i przez cały Wielki Piątek. Tabernakulum pozostaje otwarte i puste, a wieczna lampka zgaszona.