Ostatni raz na naszej półkuli takie zaćmienie miało miejsce ponad 150 lat temu. Już w najbliższą środę będziemy światkami wyjątkowego zaćmienia księżyca. Obserwatorzy w Polsce nie zobaczą całego przebiegu zjawiska, a jedynie jego końcówkę – niemniej, może być bardzo widowiskowo.

Podczas „Super Blue Blood Moon” księżyc przyjmie czerwoną barwę. Po raz ostatni zjawisko to na zachodniej półkuli można było zaobserwować ponad 150 lat temu, 31 marca 1866 roku.

W obowiązującym u nas czasie środkowoeuropejskim zaćmienie rozpocznie się o godz. 11:51. Zaćmienie częściowe nastąpi o godzinie 12:48, a początek zaćmienia całkowitego nastąpi o 13:52. Koniec zaćmienia całkowitego wystąpi o 15:08, a koniec zaćmienia półcieniowego – którego końcówkę będzie można zaobserwować w Polsce – nastąpi o godzinie 17:08.

Fani astronomii, którzy lubią oglądać wyjątkowe zjawiska będą mogli w całości zobaczyć przebieg zaćmienia dzięki internetowym transmisjom. Przebieg krwawego zaćmienia pokaże m.in. NASA: https://www.nasa.gov/nasalive.

Skąd nazwa „Super Blue Blood Moon” ? Czerwony kolor Księżyca wskazuje słowo „blood”, czyli krwisty. Podczas całkowitego zaćmienia promienie Słońca są zablokowane przez Ziemię, natomiast Księżyc jest w cieniu rzucanym przez naszą planetę. Światło, jakie dociera do Księżyca jest rozproszone w ziemskiej atmosferze. Jest ono czerwone z tych samych powodów, z jakich Słońce jest widoczne jako czerwone, gdy zachodzi. Natomiast „blue moon” wywodzi się z angielskiego idiomu „once in blue moon” oznaczającego, że coś dzieje się bardzo, bardzo rzadko.