Decyzją władz miasta odnowiony zostanie zniszczony przez wandali pomnik I Powstania Śląskiego, usytuowany na terenie dawnej kopalni „Mysłowice”. Rekonstrukcja przeprowadzona będzie we współpracy z katowickim Oddziałem IPN.
Skradzione elementy monumentu – godło i lilijka z mosiądzu – będą odlane z tworzyw sztucznych i powrócą na swoje miejsce. Odnowiony pomnik przeniesiony będzie prawdopodobnie na skwer nieopodal wejścia do dyrekcji byłej kopalni. Uratowana przed kradzieżą płyta o wadze około 80 kg pozostanie w Muzeum Miasta Mysłowice.
Przypomnijmy, że na początku stycznia br. złodzieje, prawdopodobnie złomiarze, zniszczyli pomnik I Powstania Śląskiego przy ul. Bytomskiej, ufundowany przez mieszkańców Mysłowic w 1979 roku. Monument został rozbity. Skradziono metalowe zdobienia – godło i lilijkę z mosiądzu.















![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)













