fot.mat.org

„Pielgrzymka zaczyna się już od momentu podjęcia decyzji, że się wyrusza w trasę.” Jak się przygotować do wyprawy, co ze sobą zabrać, aby plecak był jak najlżejszy i jak wygląda camino? – takie i inne pytania stawiano podczas spotkania o wyprawie szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela, które odbyło się w Filii nr 11 przy ul. Mikołowskiej 40.

O swoich przeżyciach z tej niezwykłej drogi życia opowiadała grupa pielgrzymów, która przeszła trasę z Leon – Szlakiem Francuskim i z Porto – Szlakiem Centralnym. Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Miejscem docelowym pielgrzymki było wybrzeże Oceanu Atlantyckiego – miejscowość Fisterra (łac. finis terrae – „koniec ziemi). W starożytności i średniowieczu uważano Fisterrę za prawdziwy koniec świata, poza którym ciągnie się już tylko straszne, nieprzebyte morze. Tradycyjnie, po dotarciu tutaj, palono pokutne, pielgrzymie szaty i obmywano się w wodach oceanu, zostawiając za sobą dotychczasowe grzeszne życie i rozpoczynając z wiarą nowe. Stąd właśnie pochodzi najpowszechniejszy symbol Drogi św. Jakuba – muszla.

Spotkaniu w bibliotece towarzyszyła wystawa, na której prezentowano przedmioty niezbędne dla każdego pielgrzyma oraz literaturę przygotowującą uczestnika do przejścia camino. Na pamiątkę spotkania wszyscy otrzymali zakładkę z muszlą pielgrzyma, która jednocześnie jest zaproszeniem do odwiedzin świętego miejsca.