zdjęcie ilustracyjne/ fot. fb RCKiK w Katowicach

Chociaż nauka pędzi do przodu – nic nie jest w stanie zastąpić ludzkiej krwi, szpiku kostnego i wielu narządów wewnętrznych. Potrzeby pacjentów są pilne, a oczekujących na życiodajne dary jest wielu – dlatego tak ważne są świadomość i chęć pomocy. Aby zachęcić mysłowiczan do oddawania krwi, rejestrowania się w bazie dawców szpiku oraz złożenia deklaracji dawcy narządów po śmierci, magistrat organizuje akcję „Zostań bohaterem – podziel się życiem!”.

– Urząd Miasta Mysłowice, realizując Miejski Program Profilaktyki i Promocji Zdrowia na lata 2016-2020, w dniach 22-23 marca przeprowadzi akcję społeczną pn.: „Zostań Bohaterem – podziel się życiem”, w ramach której pełnoletni mieszkańcy Mysłowic oraz innych miast będą mogli oddać krew, zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku oraz uczestniczyć w otwartym spotkaniu poprowadzonym przez specjalistów w tym zakresie – informuje Anna Górny z biura prasowego mysłowickiego magistratu

Wydarzenie rozpocznie się w czwartek 22 marca w Urzędzie Miasta Mysłowice ul. Powstańców 1, gdzie w godzinach 10:00-15:30 będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego oraz otrzymać oświadczenie o chęci oddania narządów po śmierci.

Kolejnego dnia, 23 marca, o godzinie 9:00 w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy ul. Grunwaldzka 7 odbędzie się otwarte spotkanie dla mieszkańców, w którym uczestniczyć będą m.in. uczniowie szkół średnich. Prelegentami będą przedstawiciele: Poltransplantu, Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, Stowarzyszenia Życie Po Przeszczepie. Tutaj również będzie można zarejestrować się jako dawca szpiku kostnego oraz otrzymać oświadczenie o chęci oddania narządów po śmierci.

– Ponadto w piątek na Placu Wolności w godzinach 9:00-13:00 będzie można oddać krew w mobilnej stacji krwiodawstwa oraz zarejestrować się jako dawca szpiku kostnego. Następnie akcja przeniesie się do galerii handlowej Quick Park, gdzie w godzinach 14:00-17:00 będzie można oddać krew w mobilnej stacji, a w godzinach 15:00-21:00 zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego i otrzymać oświadczenie o chęci oddania narządów po śmierci – dodaje Anna Górny

Osoby zainteresowane udziałem w akcji powinny pamiętać, że oddając krew lub rejestrując się w bazie dawców muszą mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość oraz znać swój numer pesel.

Krwiodawstwo

Krwiodawstwo w Polsce ma charakter honorowy, co oznacza, że poza ściśle określonymi wyjątkami opiera się na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Oddając systematycznie krew, krwiodawca badany jest każdorazowo przez lekarza, który w razie stwierdzenia istotnych odchyleń od stanu prawidłowego może skierować go do właściwej placówki służby zdrowia w celu objęcia dalszą opieką i leczeniem. Warto pamiętać, że honorowi dawcy krwi mają prawo do skorzystania z pomocy lekarza poza kolejką pacjentów.

Dawcy szpiku kostnegokrew

Dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18 – 50 lat. Dawcą możesz zostać niemal każdy, bowiem pokrewieństwo z biorcą nie jest konieczne, a Twój szpik może uratować życie komuś obcemu. Im więcej osób jest zarejestrowanych w bazach dawców szpiku, tym większa szansa na znalezienie „ genetycznego bliźniak”. Rejestrując się jako dawca możemy uratować życie osób zmagających się z nowotworami.

Dawstwo narządów po śmierci

W polskim prawodawstwie istnieje domniemana zgoda na przeszczep od zmarłej osoby. Oznacza to, że każda osoba, która za życia nie wyraziła sprzeciwu w tej sprawie, jest potencjalnym dawcą narządów. W Polsce jak i w wielu innych krajach lekarz informując rodzinę o śmierci, pyta rodzinę, czy zmarły za życia informował rodzinę o swoim stanowisku w tej sprawie.

By nie pozostawiać rodziny z dylematem, warto sporządzić oświadczenie woli, z którego jasno wynika czy chcemy zostać dawcą naszych organów po śmierci.