W tym roku odbędzie się jubileuszowa XX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży i 1 czerwca zgromadzi w gmachu parlamentu młodych posłów ze wszystkich województw. Aby móc się znaleźć w tym elitarnym gronie uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mają za zadanie przeprowadzenie debat związanych z aktywnością społeczną i wyborczą młodych ludzi.

– Założeniem jednostek będących organizatorami przedsięwzięcia jest propagowanie samorządności i działalności społecznej młodych ludzi, w tym roku ze szczególnym uwzględnieniem wyborów do europarlamentu. Uczestnicy mają za zadanie zbudować projekt, który zachęciłby młodzież do aktywności i oddania głosu w zbliżających się wyborach europarlamentarnych – wyjaśnia Dorota Konieczny Simela, jedna z opiekunek projektu w I LO.

Wzorem ubiegłych lat i po zeszłorocznym sukcesie swoich koleżanek do programu przystąpiły uczennice I LO im. Tadeusza Kościuszki – Angelina Jonczyk i Karolina Bitner, które w swojej szkole przygotowały i poprowadziły debatę, z udziałem zaproszonych gości. Prelegentami były osoby z życia polityki, mediów i organizacji pozarządowych, które wedle założeń debaty, w swoim wystąpieniu miały uzmysłowić młodzieży, że aktywność społeczna to przede wszystkim dobra inwestycja w swoją przyszłość.

– Jednym z punktów debaty była odpowiedź na pytanie jak to się stało, że w pewnym momencie naszego życia pojawiliśmy się w życiu społecznym czy politycznym. Każdy z prelegentów opowiedział inna historię. Tak naprawdę nie da się wskazać konkretnego momentu, bo życie to często zbiór przypadków. Często ludzie, których spotykamy na naszej drodze powodują, że nasze postrzeganie świata się zmienia, daje bodziec do działania w życiu społecznym. Ważne jest aby młodzież chciała zdobywać wiedzę, chcieli wymieniać się poglądami a w Mysłowicach mają ku temu sporo możliwości trzeba tylko chcieć skorzystać – mówił podczas debaty Wojciech Król, dyrektor kancelarii prezydenta.

Halina Sobańska – prezes zarządu stowarzyszenia Aktywne Kobiety, kandydatka w wyborach do europarlamentu, w swoim wystąpieniu zachęcała młodzież do aktywnej działalności w organizacjach pozarządowych. Jak zaznaczyła taka forma aktywności to nie tylko forma wolontariatu ale także praca, która oprócz zarobku daje możliwość realizacji pomysłowych przedsięwzięć.

W debacie wzięli również udział i głos zabrali: Katarzyna Zapart – radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Radna Rady Miasta Mysłowice Dorota Konieczny – Simela, Marcin Gierlach – wydawca portalu itvm oraz Ewa Świątkowska – dyrektor I LO im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach.

Kolejnym krokiem Angeliny Jonczyk i Karoliny Bittner w staraniach o udział w XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, będzie przygotowanie kampanii promującej wybory do europarlamentu.

– Przed uczestniczkami jest jeszcze kampania profrekwencyjna, która również będzie stanowiła element oceny całego projektu łącznie z dzisiejszą debatą. Jeśli uda im się powtórzyć osiągnięcie naszych uczennic z ubiegłego roku, zdobędą mandaty poselskie i 1 czerwca, w Warszawie wraz z rówieśnikami będą debatować o tym, jak młodzi ludzie mogą być impulsem do zmian na rzecz zwiększania aktywności społecznej i wyborczej młodych ludzi – tłumaczyła Sylwia Plewa opiekunka projektu w I LO.

Chociaż młode aktywistki z Kościuszki już prężnie działają na rzecz swoich środowisk lokalnych, to jak przyznały debata i głosy prelegentów jeszcze bardziej wzmocniły ich chęci i zapał do aktywności w życiu społecznym.

– Mieszkam w Katowicach i to głównie tam angażuję się w życie społeczne a w Mysłowicach działam na rzecz społeczności szkolnej. Myślę, że cel naszej debaty został osiągnięty, świadczą o tym głosy naszych koleżanek i kolegów, których udało nam się już zaktywizować choćby poprzez pomoc w organizacji technicznej naszej debaty – przyznaje Karolina Bitner, jedna z autorek projektu.

– Ja z kolei od wielu lat działam jako wolontariuszka, włączam się w organizacje różnorodnych eventów. Dzięki temu poznaję nowych ludzi, nie stoję w miejscu – rozwijam się po prostu robię krok w przód – wylicza Angelina Jonczyk, pomysłodawczyni projektu.

Aby móc zasiąść 1 czerwca w ławach parlamentarnych przed uczennicami I LO pozostało jeszcze sporo pracy. Przed nimi do zrealizowania kolejne etapy projektu a następnie wyczekiwanie na wyniki. Jednak jak przyznają są pełne optymizmu i wiary w sukces.

{mp4remote}/images/itvm/2014/04/sejmdim.mp4{/mp4remote}