Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach- Wesołej to jedyna w mieście szkoła kształcąca przyszłą kadrę górniczą. W tradycję szkoły od lat wpisane są również obchody święta Barbórki. Młodzież tamtejszej szkoły zaprosiła brać górniczą na akademię, podczas której młodzi adepci górniczego fachu zostali przyjęci do braci górniczej. Podczas spotkania pomiędzy uczniami a górnikami można było wyczuć prawdziwą więź wzajemnej życzliwości i szacunku.
– To jest właśnie to, co wynika z przysięgi „być mi przyjacielem i bratem”. Gdzie jak gdzie, ale właśnie w górnictwie widać tę jedność. Jeden drugiego pilnuje, jeden za drugiego odpowiada, w związku z tym te słowa są jak najbardziej adekwatne do tego zawodu – podkreśla prezydent Mysłowic Edward Lasok.
By tradycji stało się zadość przyszli adepci profesji górniczej z klas kształcących się w tym kierunku przystąpili do obrzędu pasowania i skoku przez skórę. Adepci doprowadzani byli w śpiewnym korowodzie przez lis-majora przed oblicze starych kopaczów, przed którymi wypowiedzieli słowa przysięgi.
– Ta tradycja oznacza przyjęcie do szlacheckiego stanu górniczego. Tradycja ta jest piastowana od kilkuset lat, tak jak górnictwo powstało i co roku takim symbolicznym gestem przyjmujemy nowe pokolenie do braci górniczej – wyjaśnia Adam Borowiec, Naczelny Inżynier Kopalni Mysłowice- Wesoła.
Podczas uroczystości ogłoszono także wyniki IV edycji konkursu teoretyczno- praktycznego z zakresu pracy górnika. III miejsce zajęli uczniowie z Bierunia, II uczniowie z Ornontowic, a pierwsze przypadło uczniom tyskiej szkoły.
– Od początku konkurs spotkał się z zainteresowaniem. Pierwsza edycja odbyła się tylko w naszej szkole i obejmowała tylko część teoretyczną. Natomiast zdając sobie sprawę jak ważne dla pracodawcy są umiejętności praktyczne, konkurs wzbogacił się o część praktyczną – wyjaśnia Ewa Zając, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2
Potem przyszedł czas na scenki kabaretowe w wykonaniu uczniów, którzy pokazali najważniejsze wydarzenia z życia górniczej rodziny.
Całość przeplatana była znanymi śląskimi piosenkami w wykonaniu szkolnego chóru, które nuciła cała widownia oraz licznie przybyli goście: Prezydent Miasta Mysłowice oraz przedstawiciele władz Katowickiego Holdingu Węglowego, patronackiej kopalni KWK Mysłowice-Wesoła, KWK „ Wujek”, reprezentanci związków zawodowych KWK Mysłowice- Wesoła, a także dyrektorzy i nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół.