Zarząd Transportu Miejskiego ogłasza przetarg na realizację połączeń komunikacji miejskiej minibusami. Powodem jest błyskawiczny rozwój tego rodzaju przewoźników w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W ciągu sześciu lat liczba linii minibusowych zwiększyła się o ponad 50 procent.
– „Linie minibusowe to rozwiązanie korzystne zarówno dla pasażerów, jak i dla gmin. Podróżni zamieszkujący te obszary, które z powodów ograniczeń drogowych nie mogą być obsługiwane przez standardowe autobusy, zyskują dzięki nim dostęp do komunikacji miejskiej. Mniejsze pojazdy mogą bowiem bez przeszkód przejeżdżać np. przez wąskie ulice lub ciasne skrzyżowania. Z kolei dla samorządu linie minibusowe to rozwiązanie korzystne finansowo, bo koszt ich utrzymania jest mniejszy niż linii standardowych” – tłumaczy Małgorzata Gutowska, dyrektorka ZTM.
W 2019 roku liczba linii minibusowych wynosiła zaledwie 34. W 2024 roku ilość ta zwiększyła do 52. Tendencja jest zatem wzrostowa, na podstawie czego gminy należące do GZM oraz organizator transportu dostrzegają zasadność sukcesywnego uruchamiania kolejnych linii minibusów.
– „Z naszych szacunków wynika, że w 2023 i 2024 r. z linii minibusowych skorzystało kolejno ok. 3,2 i 3,3 mln pasażerów. Zakładamy, że dzięki wzrostowi pracy eksploatacyjnej w 2025 r. z linii minibusowych skorzysta ok. 5 mln pasażerów” – dodaje Małgorzata Gutowska.
Zanim nowe linie zostaną jednak uruchomione, ZTM ogłasza przetarg na realizację połączeń minibusami na istniejącej już zastępczej linii minibusowej, której trasa prowadzi przez Mysłowice i Katowice. Oferenci mogą zgłaszać się do 14 marca do godz. 9:00. Kontrakt zakłada realizację prawie 81 tys. wozokilometrów.
Rozpoczęcie świadczenia zaplanowano na 26 kwietnia br., a jej zakończenie – na 31 stycznia 2026 roku. Wnioski znajdziecie tutaj.