Wielkanoc to święto związane ze zmartwychwstaniem Chrystusa. Jak celebrujemy ten dzień?
Okres od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego zwie się Triduum Paschalnym. W tym czasie w kościołach odbywają się Misteria Paschalne, celebrujące cierpienia, śmierć i zmartwychwstanie Mesjasza. Dla katolików jest to najważniejsze wydarzenie liturgiczne.
Pierwszym dniem Wielkiego Tygodnia jest Wielka Środa. W Wielki Czwartek odprawia się Mszę Wieczerzy Pańskiej. W drugi dzień Triduum Paschalnego odprawia się także Liturgię Męki Pańskiej. W Wielką Sobotę wypada natomiast Liturgia Wigilii Paschalnej.
Okres wielkanocny rozpoczyna Niedziela Palmowa. Jedną z tradycji jest tworzenie tzw. palm. Łączy się je z gałązek, najczęściej wierzby, rzadziej rokity i orzeszyny. Robi się to najczęściej kilka dni przed Niedzielą Palmową, aby z gałązek zdążyły wyrosnąć bazie.
Inny ze zwyczajów polega na święceniu koszyczków wielkanocnych w Wielką Sobotę. Przeważnie znajdują się w nich symboliczne potrawy, pisanki czy ozdoby.
Jedną ze szczególnie lubianych przez dzieci tradycji jest malowanie jajek. Istnieje wiele technik dekorowania pisanek i to właśnie ich różnorodne kolory oraz style cieszą oko.
Chyba najbardziej ulubioną przez najmłodszych atrakcją wielkanocną jest bez wątpienia szukanie zajączka. Dorośli chowają prezenty dla swoich dzieci w domowych zakamarkach czy ogrodach, a one wytrwale ich poszukują.
Poniedziałek wielkanocny to natomiast dzień wodnego szaleństwa. Wszyscy oblewają się wodą i toczą iście mokre wojny.
A Wy znacie bądź kultywujecie inne tradycje?