Edukacja medialna to nabywanie umiejętności tworzenia artykułów, programów, audycji, ale również kształtowanie umiejętności, jaką jest świadome i krytyczne korzystanie z zasobów, jakie dają nam media. Właśnie w celu zwiększenia świadomości medialnej młodych ludzi, Młodzieżowa Rada Miasta Mysłowice zorganizowała konferencję. Licealiści z różnych miast województwa śląskiego przyjechali do Mysłowic, alby dowiedzieć się jaki wpływ na młodego człowieka mają media. Uczestnicy konferencji dowiedzieli się także, że pomimo młodego wieku oni także  mogą mieć wpływ na kształtowanie informacji i opinii.

– Konferencja ma na celu szerzenie idei mediów młodzieżowych, edukację medialną, a także aktywizację i integrację młodzieży ze Śląska – wyjaśnia Aleksandra Targosz, Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Mysłowice.

Spotkanie młodzieży, które odbyło się w Mysłowickim Ośrodku Kultury, zostało zorganizowane przez Młodzieżową Radę Miasta Mysłowice oraz redaktorów portalu Media i Młodzież, którzy podczas konferencji zaprezentowali nową odsłonę i zmianę nazwy na mim24. Misją tego medium jest rozpowszechnianie głosu młodzieży w mediach, poprzez wykorzystanie dostępnych środków masowego przekazu. Jego celem jest także tworzenie centrum młodzieżowej informacji i opinii, skupiającego młodych ludzi z całej Polski. Wśród dziennikarzy portalu działają także młodzi ludzie z Mysłowic.

– Konferencja służy przede wszystkim temu, by rozmawiać, by młodzi ludzie mogli zostać usłyszani i aby mogli oni wyrażać swoją opinię. Spotkanie nie jest skierowane tylko do dziennikarzy, jest skierowane do każdego młodego człowieka, który chce posłuchać innych – wyjaśnia Piotr Trąbski, redaktor naczelny mim24.pl

Podczas spotkania młodzież nie tylko mogła wymienić się doświadczeniami, ale także wysłuchała prelekcji, które wygłosili Joanna Frysztacka z portalu Mysłowice.net oraz Wojciech Król, doświadczony dziennikarz radiowy i telewizyjny, który obecnie sprawuje funkcję Dyrektora Kancelarii Prezydenta Miasta Mysłowice.

– Taka lekcja nauki mediów jest bardzo istotna, osobiście uważam, że powinna to być część programu edukacyjnego. Tak jak powinniśmy uczyć dzieci i młodzież jak się odżywiać, tak samo powinniśmy uczyć jak korzystać z tego dobrodziejstwa, jakim są media – mówi Wojciech Król, Dyrektor Kancelarii Prezydenta Miasta.

Wojciech Król podkreślił, że współczesna młodzież to pokolenie internetu, a młodzi ludzie, którzy chcą zdobyć tam wartościowe informacje muszą nauczyć się sprawnie z niego korzystać. Spośród gąszczu nieistotnych „newsów” należy umieć znaleźć informacje, które pozwolą młodym kształtować ich opinie i poszerzać wiedzę o świecie.

– Często rodzice czy dziadkowie mówią „on siedzi tylko przed komputerem”, „on tylko w internecie siedzi”, „nic z niego nie będzie”. A to właśnie przed pokoleniem internetu jest duża szansa,  ponieważ właśnie to pokolenie zasiadając do komputera ma szansę dobrać ramówkę do swoich zainteresowań i potrzeb. Zasiadając przed telewizorem ramówka jest narzucana – dodaje Król.

Ciekawym punktem spotkania była otwarta debata młodzieży. Młodzi  żywo dyskutowali o tym, czym dla nich jest edukacja medialna oraz o tym, jak postrzegają współczesne środki masowego przekazu. 

{mp4remote}/images/itvm/2014/01/mediaimlodziez.mp4{/mp4remote}