Rok 2021 w województwie śląskim ogłoszony był Rokiem Górali. Jednym z licznych działań z nim związanych był Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Muzyką malowane. Na góralską nutę”, w którym wzięli udział uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Mysłowicach.
„Trzy pasma górskie, dwie grupy góralskie, dwa regiony, dwie zlewnie wód, a jedno województwo” – takimi słowami sekretarz Oddziału Górali Śląskich Związku Podhalan Józef Michałek podsumował zasadność podkreślenia obecności Górali w województwie śląskim.
Góralszczyzna to nie tylko piękne stroje i muzyka, to przede wszystkim codzienność. Górale z pokolenia na pokolenia przekazują sobie wartości i umiejętności. Stąd promowanie góralszczyzny w regionie śląskim było ważnym priorytetem dla kultury w 2021 r. Jednym z licznych działań związanych z Rokiem Górali był Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Muzyką malowane. Na góralską nutę” pod patronatem marszałka województwa śląskiego i Kuratorium Oświaty w Katowicach, w którym wzięli udział uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Mysłowicach pod opieką Katarzyny Sromek.
Młodzi mysłowiczanie mieli możliwość zapoznać się z historią Górali, a na lekcjach muzyki mogli wysłuchać muzyki ludowej, którą stworzyli kompozytorzy, inspirując się folklorem góralskim. To właśnie muzyka największych twórców, m.in. poemat symfoniczny „Krzesany” Wojciecha Kilara, Stanisława Moniuszki „Tańce góralskie” z opery „Halka” czy Karola Szymanowskiego „Taniec zbójnicki” z baletu „Harnasie” były inspiracją do wyrażania swoich przeżyć w kontekście muzyki ludowej za pomocą wybranych środków plastycznych.
Drugie miejsce w wojewódzkim konkursie zajęła Liwia Uryga, a kwalifikację do wystawy pokonkursowej zdobyli także Oliwier Szmyła i Karolina Słupik.
Informacja prasowa ZS-P3