fot.mat.org

Od 2007 roku uczniowie  Szkoły Sportowej w Mysłowicach, pod kierownictwem swoich nauczycieli – dyrektor Justyny Wojak, Ewy Bień oraz Krzysztofa Kowalka sprawiają młodszym kolegom miły prezent mikołajkowy, wystawiając na scenie Mysłowickiego Ośrodka Kultury przedstawienia teatralne oparte na znanych i popularnych baśniach. Głównym adresatem spektakli są uczniowie przedszkoli i szkół podstawowych, dla których  spotkanie z światem teatru stało się już nieodłącznym elementem kojarzonym z okresem świątecznym.

Cechą charakterystyczną  przedstawień jest swobodna gra z konwencją. Stąd dla niektórych widzów sporym zaskoczeniem może być  Aladyn grający po nocach
w gry komputerowe, Jaś i Małgosia prowadzący bloga, czy Dżin inwestujący na giełdzie.

Wprawiony widz odnajdzie w przedstawieniach również wiele wątków zaczerpniętych
z różnych tekstów kultury. Autorskie teksty są w gruncie rzeczy parafrazą znanych
i popularnych baśni, co ciekawe powstają przy współpracy uczniów i nauczycieli. W ten sposób wszelkie elementy otaczającej nas rzeczywistości, a którymi żyją młodzi ludzie, są umiejętnie łączone z uniwersalnym i dydaktycznym przekazem baśni.  I chociaż głównym adresatem przedstawień jest młody widz, to z całą pewnością ci nieco starsi znajdą także coś dla siebie.

Ciężka praca i pasja kluczem do sukcesu

Dla  młodych aktorów występy na scenie z prawdziwego zdarzenia to prawdziwy, zresztą bardzo udany, debiut sceniczny. Opanować emocje i stres towarzyszący występom, to nie lada wyzwanie, zwłaszcza, gdy na widowni zasiadają żywo i spontanicznie reagujący młodsi koledzy i koleżanki. Sprawdzić samego siebie i zrobić coś dla innych, to cel przyświecający uczniom  Szkoły Podstawowej Sportowej w Mysłowicach. Zajęcia lekcyjne, próby teatralne, treningi sportowe, tak wyglądają dni   młodych aktorów od października aż do końca grudnia. Żmudna i wytrwała praca przynosi jednak wspaniałe efekty. Trudno dziwić się żywej reakcji widowni, nawiązującej dialog z aktorami. Tańczyć jak bajadery, wyglądać pięknie jak Jasmina czy Królewna Śnieżka być tak wytrwałym w dążeniu do celu jak Aladyn, mięć piękny pałac królewski – oto tylko niektóre z marzeń
wypisanych na twarzach przedszkolaków.

Wsparcie zza sceny

Obok aktorów nie sposób nie docenić pracy i zaangażowania uczniów pełniących funkcje techników. To  oni, pod czujnym okiem nauczyciela  tworzą od podstaw scenografię, konstruują niezbędne elementy potrzebne do poszczególnych przedstawień, jednym słowem to  właśnie dzięki  nim przedstawienia nabierają blasku.  Każdy uczeń (aktor, technik, fotograf) zaangażowany w projekt zasługuje na uznanie.

Współpraca i otwarcie na innych są kluczem do sukcesów w każdej dziedzinie życia – począwszy od kręgów rodzinnych, zawodowych, a kończąc na świecie stosunków społecznych. Wspólne działania artystyczne pokazuje jak owocna i ciekawa może być praca zespołowa.  Trudno o lepszy przykład działania zbiorowego niż praca ekipy teatralnej.
W końcu żaden spektakl nie jest efektem wyłącznie wybitnych jednostek, ale całego sztabu ludzi wyspecjalizowanych w różnych dziedzinach.

50 tysięcy widzów!

Po zakończonych spektaklach każdy młody widz  spotykał się ze Świętym Mikołajem i otrzymywał od niego słodki prezent. W ciągu dziesięciu lat uczniowie Szkoły Podstawowej Sportowej  wystąpili 134 razy w Mysłowicach na deskach Mysłowickiego Ośrodka Kultury, byli również zapraszani przez Miejski Dom Kultury w Katowicach, gdzie przez 6 lat zagrali 18 przedstawień, co oznacza że łącznie obejrzało ich spektakle około 50 tysięcy widzów!

Wszystkie  dziecięce uśmiechy “zdobyte” prze te 10 lat były dla nich prawdziwą nagrodą, szczytem po którego zdobycie wyruszą ze sportowym duchem kolejny jedenasty raz już w przyszłym roku szkolnym.