Dziesięć rozmów z kobietami ze Śląska, które łączy wspólny mianownik: sukces, osiągnięty w różnych dziedzinach życia. Rozmowy przeprowadziła i zawarła w książce „Kobiety ze Śląska” Katarzyna Siwczyk, z którą można było porozmawiać podczas spotkania autorskiego 13 lutego przy Grunwaldzkiej 7.

Mimo, że często wyjeżdżały ze Śląska, to Śląsk został w nich. Dziesięć niezwykłych rozmów, dzięki którym poznasz bliżej śląskie kobiety sukcesu. W tym dwie z paniami z Mysłowic: Kariną Wojciechowską, byłą Miss Polonią i aktorką Jolantą Fraszyńską.

Książkę napisała Katarzyna Siwczyk, 30-letnia mieszkanka Rud, dziennikarka i autorka bloga Kobieta ze Śląska, która od urodzenia mieszka i pracuje właśnie na Śląsku.

Do napisania tej książki zainspirowała mnie jedna z bohaterek, Anna Wyszkoni, piosenkarka która pochodzi z Tworkowa, to raciborszczyzna, bardzo maleńka miejscowość. Pamiętam Anię Wyszkoni zupełnie inną niż ta, którą znamy w tej chwili, kiedy pierwsze koncerty dawała w szkołach, m.in. w mojej podstawówce, kiedy znaliśmy ją tylko z piosenki „Agnieszka już dawno…”. Zapytałam ją kiedyś o początki bo nikt o tym nie mówi. Pytałam też inne Ślązaczki, jak zaczynała się ich kariera, żeby pokazać, że da się zrobić karierę mieszkając z dala od stolicy – mówi Katarzyna Siwczyk.

Historie znanych pań pokazują, że Ślązaczki to silne, wspaniałe kobiety, odnoszące życiowe sukcesy, a ich fundamentem jest dom, rodzina i tradycja.

– Chodzi o to, żeby przełamać stereotyp kobiety ze Śląska. Kobiety, która jest kojarzona z gospodynią domową, świetną gospodynią, żeby nie powiedzieć kurą domową. Pani Katarzyna swoim blogiem i książką pokazuje, że ten stereotyp można przełamać pokazując kobiety z różnych dyscyplin. Od świata mody, przez muzykę, po popkulturę. Można w bardzo ciekawy sposób łączyć bycie panią domu ze swoją pasją i rozwojem zawodowym – mówi Katarzyna Grobelna z działu animacji MOK.

W najbliższych miesiącach pracownicy MOK-u zapowiadają więcej podobnych inicjatyw.

– Od marca szykujemy nowy cykl spotkań z bardzo ciekawymi osobami, mysłowiczanami i mysłowiczankami, który ma pokazać, że mamy być z czego dumni, że mamy w swoim mieście wyjątkowe osoby – dodaje Katarzyna Grobelna.

W książce znajdziemy rozmowy z piosenkarkami Anną Wyszkoni, Katarzyną Groniec i Kasią Moś, Miss Polonia Kariną Wojciechowską, aktorką Jolantą Fraszyńską, bizneswoman Martą Frank, pisarką Anną Dziewit-Meller, prezenterkami i dziennikarkami Agnieszką Hyży i Anną Popek oraz finalistką Master Chefa Kingą Paruzel.

„Kobiety ze Śląska” dostępne są we wszystkich księgarniach i na aukcjach internetowych. Warto śledzić też bloga Kobieta ze Śląska.

tekst: Bogumił Stoksik