fot.pixabay

Już za kilka dni oczy całego świata zwrócą się na Dolby Theatre w Los Angeles, gdzie po raz 91. zostaną rozdane Oscary, czyli najważniejsze nagrody amerykańskiego przemysłu filmowego. W tym roku także Polacy z zapartym tchem będą śledzić oscarową galę, bo o statuetkę w kategorii filmu nieanglojęzycznego powalczy „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. Natomiast mysłowiczanie w oscarowy klimat wczują się już w piątek 22 lutego podczas wieczoru filmowego „Oscar Nominated Short Films” w kinoteatrze Znicz w Brzezince.

Mysłowicki Ośrodek Kultury i Wieczory Filmowe zapraszają na pokaz pięciu filmów krótkometrażowych, które mają szansę zdobyć Oscara w kategorii filmu aktorskiego. Będą to: „Madre (Mother)”, „Fauve”, „Marguerite”, „Detainment” i „Skin”. Prelekcję przed seansem poprowadzi Agnieszka Asenkowicz.

„Madre (Mother)” to hiszpańska produkcja w reżyserii Rodrigo Sorogoyena. Samotna matka odbiera telefon od swojego siedmioletniego syna, który jest na wakacjach z tatą. Rozmowa początkowo wywołuje radość, ale przeradza się w koszmar, kiedy dziecko przyznaje, że jest samo i nie może znaleźć taty, który wyszedł już jakiś czas temu.

Kanadyjski film „Fauve” wyreżyserował Jeremy Comte. W kopalni odkrywkowej dwóch chłopców oddaje się pozornie niewinnej grze o władzę, której jedynym obserwatorem jest matka natura.

Kolejny kanadyjski obraz „Marguerite” w reżyserii Marianne Farley to opowieść o starszej kobiecie, zaprzyjaźnionej ze swoją pielęgniarką, która pomaga odkryć jej nieuświadomioną tęsknotę i pomóc pogodzić się z przeszłością.

W „Detainment” Vincenta Lambego dwóch 10-letnich chłopców zostaje zatrzymanych przez policję pod zarzutem uprowadzenia i zamordowania niemowlęcia. To prawdziwa historia oparta na spisanych wywiadach dotyczących sprawy Jamesa Bulgera, która zaszokowała świat w 1993 r. i nadal powoduje oburzenie w Wielkiej Brytanii. Uwaga! W filmie znajdują się treści nieodpowiednie dla widzów poniżej 16. roku życia.

Amerykański „Skin” Guy’a Nattiva to opowieść o robotniczym mieście. W małym supermarkecie czarny człowiek uśmiecha się do 10-letniego białego chłopca. Ten z pozoru nieznaczący gest rozpoczyna bezwzględną wojnę pomiędzy dwoma gangami.

22 lutego, godz. 19, Mysłowicki Ośrodek Kultury w Brzezince, ul. Laryska 5. Wstęp wolny!

tekst: Aleksandra Olszewska