Mysłowicka Szkoła Podstawowa nr 11 wzięła udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Młody Obywatel”. W jego ramach uczniowie oraz nauczyciele laryskiej placówki zorganizowali grę terenową „Larysz odkrywaj, wiedzę zdobywaj – reaktywacja”.
– Gra terenowa, którą zorganizowaliśmy w ramach projektu nazywa się „Larysz odkrywaj, wiedzę zdobywaj”. Wszystko zaczęło się na początku roku szkolnego, w momencie kiedy mogliśmy wziąć udział w tym projekcie. Początkowo zrobiliśmy grę tylko dla uczniów naszej szkoły. Opisaliśmy wszystko, złożyliśmy wniosek, następnie okazało się, że otrzymaliśmy grant na kontynuację działań. Dlatego teraz możemy tę grę zorganizować ponownie, dla innych mysłowickich szkół. – mówi Klaudia Widera, nauczycielka SP 11, koordynatorka projektu.
„Młody Obywatel” to ogólnopolski program edukacyjny, prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundację BGK. Laryska szkoła im. św. Jadwigi Królowej Polski w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 3 znalazła się w gronie 230 szkół z całej Polski, które otrzymały grant na realizację swoich projektów.
– Zrobili taki projekt, z pomocą nauczycielek Klaudii Widery oraz Agnieszki Rabickiej, który został uznany jako jeden z najlepszych w Polsce. Bardzo się z tego cieszymy, ponieważ możemy zorganizować tą grę, która ma charakter edukacyjny, historyczny oraz regionalny. Dzięki niej dzieci z innych szkół mają okazję poznać te perełki z historii Larysza. – wyjaśnia Katarzyna Ługowska, dyrektor SP nr 11.
Organizatorem gry była klasa szósta, która liczy zaledwie 13 osób, przez co należało dobrze przemyśleć wszystkie punkty zabawy. Jak się okazało dzieci przy pomocy nauczycieli stanęły na wysokości zadania. W grze terenowej wzięło udział sześć szkół podstawowych, reprezentowanych przez czteroosobowe drużyny. Punktów, które należało odwiedzić było sześć. Jeden z nich znajdował się w samej szkole, pozostałe jej okolicy.
– Było o tradycji i kulturze śląskiej, bardzo mi się podobało, ponieważ wręcz uwielbiam historię Śląska. Mój dziadek jest historykiem, prowadzi muzeum huty; w jego domu mówi się dużo po śląsku, co bardzo lubię. Samo zadanie też było bardzo fajne. Jest to zorganizowane w formie zabawy; bawimy się ucząc jednocześnie. – mówi Mateusz Hakuba, uczestnik gry.
– Projekt jest naprawdę fajny, możemy się o Śląsku o wiele więcej nauczyć niż w szkole. – mówi Julia Paris, uczestniczka gry.
W pierwszym punkcie dzieci spotkały się ze Śląską Gospodynią, której w organizacji zadania pomogły dzieci przebrane w śląskie stroje.
– Moja rola polega na tym, żeby powiedzieć dzieciom, naszym kolegom, aby odszukali pięć rzeczy w sali regionalnej, aby połączyły poszczególne rzeczy do ubrań. – mówi Piotr Chrobak, uczeń SP nr 11.
W pozostałych punktach gry dzieci poznały historię rodu Larischów, dowiedziały się gdzie kiedyś mieszkał angielski konsul, a w restauracji Lari dowiedziały się kim był Skarbnik. Zadanie wymagające najwięcej kreatywności czekało na dzieci na boisku szkolnym. Według legend opowiadanych przez mieszkańców w okolicach cegielni przy ul. Laryskiej grasowali zbójnicy Eliasz i Pistulka.
Gra zakończyła się po dwóch godzinach, kiedy wszyscy uczestnicy odwiedzili wszystkie punkty gry. W szkole na uczestników i opiekunów czekał gorący posiłek i słodycze, które pozwoliły odzyskać siły po intensywnej zabawie. Pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 7, drugie Szkoła Podstawowa nr 10, a trzecie Szkoła Podstawowa nr 9.