Materiały promocyjne

Jak informowaliśmy Was niedawno, Mysłowicki Ośrodek Kultury ogłosił miejskie eliminacje do Małego OKR-u 2021. Uczniowie szkół podstawowych mogą zgłaszać się do 9 marca. Tymczasem ruszają eliminacje do 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, w którym mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadpodstawowych, studenci i dorośli.

– W tym roku konkurs, zarówno na etapie miejskim, jak i regionalnym, odbędzie się w formie elektronicznej. Uczestnicy będą musieli nagrać swój występ i przesłać go do organizatorów. Najlepsi recytatorzy i śpiewający poezję mysłowiczanie otrzymają awans do etapu regionalnego, który organizuje Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach – informuje Patrycja Drobik z MOK-u.

Rok 2021 to rok poezji. Jego patronami są m.in. Krzysztof Kamil Baczyński, Cyprian Kamil Norwid oraz Tadeusz Różewicz (więcej na ten temat tutaj). Oczywiście repertuar występów można dobierać z całej dostępnej literatury polskiej i światowej.

Konkurs prowadzony będzie w formie 4 odrębnych turniejów:

  1. Turniej recytatorski. Uczestnicy zostaną podzieleni na 2 kategorie: młodzież szkół ponadpodstawowych oraz dorosłych. Repertuar obejmuje 3 utwory w całości lub we fragmentach: 2 utwory poetyckie i prozę. Do prezentacji uczestnik wybiera 2 utwory: prozę oraz utwór poetycki. Łączny czas wykonania nie może przekroczyć 10 minut.
  2. Wywiedzione ze słowa. To turniej dla poszukujących nowych form wypowiedzi. Dla przykładu: występ, który nie jest recytacją, a nie stał się jeszcze teatrem; łączenie – w obrębie jednego utworu – mówienia ze śpiewem, śpiewu z ruchem. Repertuar jest dowolny (np. wiersz lub jego fragment, monolog literacki, collage tekstów). Dowolna forma prezentacji (np. teatr jednego wiersza, łączenie słowa mówionego ze śpiewem, z dźwiękiem, ruchem, rekwizytem). Czas występu nie może przekroczyć 7 minut.
  3. Turniej teatrów jednego aktora. Przygotowanie spektaklu w oparciu o dowolny materiał literacki (do 30 minut).
  4. Turniej poezji śpiewanej. Uczestnicy – tylko soliści – występują bez podziału na kategorie. Repertuar obejmuje 3 utwory śpiewane i 1 recytowany.

– Wszystkie szczegóły są dostępne w regulaminie zamieszczonym na naszej stronie internetowej. Są tam do pobrania także karty zgłoszenia. Nagrania i formularze zgłoszeniowe należy nadsyłać do 30 marca poprzez www.wetransfer.com na adres jfilipski@m-ok.pldodaje Patrycja Drobik.

A jeśli macie jakiekolwiek pytania, dzwońcie lub piszcie do koordynatora OKR-u Jarosława Filipskiego: 730 731 307, jfilipski@m-ok.pl.