Młodzież nie czyta książek? Na pewno nie ta młodzież. Uczniowie z całego województwa zmierzyli się ze sobą w konkursie literackim w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Mysłowicach.

Tym razem uczestnicy popisywali się znajomością przygód Willa, głównego bohatera popularnej serii książek fantasy. Koordynatorkami konkursu po raz kolejny były nauczycielki I LO, Magdalena Pyrr i Agnieszka Wachel .

– To już siódma edycja konkursu wiedzy o literaturze. W tym roku mamy lekturę „Zwiadowcy” Johna Flanagana. W ubiegłym roku była to „Drużyna”. Wracamy do serii, którą kiedyś promowaliśmy, ponieważ cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży – mówi Agnieszka Wachel.

Zamiast książek kojarzących się z nudą, organizatorki proponują tytuły bardzo lubiane wśród młodzieży.

– Zacząłem się interesować tymi książkami, bo moi starsi bracia czytali te książki, brali udział w tym konkursie, zdobyli drugie i trzecie miejsce. Polecili mi bardzo te książki, tak samo jak serię Percy’ego Jacksona. Zacząłem czytać od pierwszej części, bardzo wciągnęła mnie ta książka – mówi Radek Witkowicz z Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Mysłowicach, zdobywca trzeciego miejsca w kategorii literackiej.

Licząca kilkanaście części seria to olbrzymia porcja wiedzy i nie lada wyzwanie dla uczestników.

– Jest to bardzo rozległy zakres materiału. Ciężko zapamiętać wszystkie nazwy, bo to 15 części po ok. 300 stron, w których występują bardzo różne nazwy i do tego z różnych języków. Niektóre pojawiają się tylko raz – dodaje Radek.

W części pisemnej uczniowie rozwiązywali test dotyczący wiedzy z serii książek. Kolejna była część ustna złożona z pytań i różnych poleceń do wykonania.

– Zawsze poziom jest bardzo wysoki i w tym roku również. Konkurs miał wcześniejsze eliminacje szkolne. Do finału przeszło 15 drużyn w części pisemnej i 7 osób w części ustnej – mówi Agnieszka Wachel.

Nagrodami w dwóch kategoriach, literackiej i plastycznej, były m.in. gry, książki i gadżety związane z serią „Zwiadowcy”. Za rok organizatorki chciałyby przygotować konkurs ze znajomości książek z uniwersum Harry’ego Pottera. Poniżej lista tegorocznych laureatów.

Kategoria literacka:

  1. miejsce – Ksawery Pałka, Szkoła Podstawowa nr 1 w Mikołowie
  2. miejsce – Faustyna Poręba, Szkoła Podstawowa nr 1 w Mikołowie
  3. miejsce – Radosław Witkowicz, Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Mysłowicach

Kategoria plastyczna:

  1. miejsce – Karolina Glaeser, Szkoła Podstawowa w Syryni
  2. miejsce – Julia Kłosok, Zespół Szkół Społecznych w Żorach
  3. miejsce – Nicole Bosz, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Boruszowicach

Wyróżnienia:

  • Jakub Cieślik – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Boruszowicach
  • Weronika Gałeczka – Szkoła Podstawowa w Lublińcu

Tekst: Bogumił Stoksik