Decyzją Sejmu RP bieżący rok 2018 został ogłoszony Rokiem Praw Kobiet w związku z 100. rocznicą przyznania Polkom praw wyborczych. Z tej okazji filia biblioteczna przy ulicy Oświęcimskiej przez cały marzec organizuje szereg wydarzeń kulturalnych, których wspólnym mianownikiem jest… kobieta.
Pierwszym elementem świętowania jubileuszu „kobiecego roku” jest akcja czytelnicza „Literatura jest kobietą“, która przez cały miesiąc w formie wystawy akcentuje polskie autorki – reprezentantki różnych okresów, form literackich, gatunków i stylów pisarskich z towarzyszącymi im hasłami – cechami, jakie dookreślają ich charakter i walory ich twórczości. Bo tak jak kobieta, tak i literatura ma wiele twarzy, począwszy od Zofii Nałkowskiej zaangażowanej i wybitnej, poprzez Olgę Tokarczuk – ambitną i oryginalną, Katarzynę Michalak – lekką i romantyczną po Katarzynę Bondę – zaskakującą i z klasą oraz wiele innych mistrzyń pióra – wystawa stara się dookreślić cechy polskiej literatury.
Drogę od ekspozycji do książek polskich pisarek, znajdujących się na regałach bibliotecznych, znaczą papierowe biało-czerwone róże i hasła typu: „Polki mają głos!”, „100 % Polska!” czy „Zainspiruj się Polką!”. Mają one pomóc w odnalezieniu i zachęcić czytelników do zwrócenia uwagi na rodzime pisarki i ich twórczość. Ponadto każdy czytelnik, który 8 marca wypożyczy tytuł polskiej autorki, otrzyma od bibliotekarzy w podziękowaniu za swój wybór białą lub czerwoną różę.
Kolejne marcowe wydarzenia, które wpisują się w biblioteczną akcję „Lituratura jest kobietą” to spotkanie autorskie z mysłowiczanką Anetą Mazur, promujące jej debiutancką książkę „Jednooka Wojowniczka” (15.03) oraz wykład dr. Alicji Zdziechiewicz „Zofii Nałkowskiej portret wielokrotny” (28.03).