Wiosna na dobre zawitała nie tylko za oknem, ale i również w Filii nr 7. Pani Wiosna, która pojawiła się w holu biblioteki powitała radosnym i ciepłym uśmiechem dzieci z Przedszkola nr 12. „Kotki” – bo tak się nazywa grupa przedszkolaków, wysłuchały wiersza o tematyce związanej z aktualną porą roku, a następnie zaczęła się żywiołowa dyskusja o pierwszych zwiastunach wiosny.
Dzieci po mistrzowsku wymieniały nazwy roślin i zwierząt, które budzą się do życia z zimowego snu. Po konwersacji przyszedł czas na zabawy słowne i ruchowe przy użyciu piłki. Nie zabrakło również zajęć plastycznych, podczas których „Kotki” wykonały piękne i kolorowe motylki używając do tego flamastrów, słomek do napojów, wody oraz filtrów do kawy.
Następnie 4-latki otrzymały do pokolorowania obrazki przedstawiające bociany, które później zawisły w „Galerii Przedszkolaka”. Spotkanie zakończyło się wspólnym sianiem rzeżuchy. Przedszkolaki obiecały, że będą ją sumiennie podlewać i obserwować.
Biblioteka w Kosztowach wspólnie z filią MOK z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru oraz obchodów 250. rocznicy powstania Teatru Narodowego zorganizowała warsztaty teatralne dla młodzieży. Spotkanie rozpoczęto od przytoczenia historii Teatru Narodowego powstałego w epoce oświecenia, aż po czasy współczesne.
W dalszej części zajęć przedstawiono życie i twórczość Jana Potockiego w związku z 200. rocznicą jego śmierci. Gimnazjaliści dokonali interpretacji fragmentów „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. Jacek Turalik z MOK przeprowadził także ćwiczenia, mające na celu doskonalenie dykcji oraz recytację wierszy przez uczniów. W warsztatach wzięli udział uczniowie z Gimnazjum nr 6 w Kosztowach.
Z kolei biblioteka przy ul. Mikołowskiej zaprasza na ciekawe wystawy. W ramach współpracy placówka ta prezentuje wypożyczoną z Muzeum w Sosnowcu wystawę plakatów z ważniejszych wystaw muzealnych pod hasłem „XXX lat Muzeum w Sosnowcu – plakat”, która zorganizowana została z okazji jubileuszu 30-lecia tej instytucji.
Duża wystawa „Ballada śląskim cynku” prezentowana w holu biblioteki, wypożyczona ze Stowarzyszenia Mysłowicki Detektyw Historyczny, przedstawia makiety oraz rysunki i wizualizacje autorstwa Leonarda Czarnoty. Można zobaczyć tu ciekawą wizualizację Huty Rozalia oraz zapoznać się z jej historią, a także obejrzeć makietę pierwszego pieca do wytopu cynku metodą śląską. Są również rysunki pieca do wytopu cynku zaprojektowanego przez J. CH. Ruberga oraz wizualizacja huty cynku Justyna w Brzęczkowicach. Twórcami tej wystawy są m.in. Agnieszka i Leonard Czarnotowie.
Sporym zainteresowaniem cieszy się również wystawa rysunków autorstwa Weroniki Sadury – uczennicy Gimnazjum nr 2 im. Noblistów Polskich pt. „Z pasją przez Świat”.