Trwają przygotowania do obchodów 100-lecia pierwszego powstania śląskiego. Podczas zaplanowanego z wielkim rozmachem widowiska 14 sierpnia na terenie kopalni Mysłowice wystąpią także zwycięzcy konkursu „Powstańcze śpiewanie”, skierowanego do amatorskich zespołów i solistów.

– Zgłoszenia do konkursu przyjmujemy do 5 czerwca. Przesłuchania odbędą się 10 i 11 czerwca w Mysłowickim Ośrodku Kultury – mówi Justyna Kleser, organizatorka wydarzenia 1p00wstanie – zaczęło się w Mysłowicach.

Zadaniem uczestników będzie zaprezentowanie dwóch śląskich pieśni powstańczych.

– Sam konkurs opiera się na wykonaniu, przygotowaniu różnych aranżacji utworów powstańczych. Utwory te będziemy również zamieszczać na fanpage’u Zaczęło się w Mysłowicach, tak aby artyści, którzy chcą wziąć udział w konkursie, mogli po nie sięgnąć, zapoznać się z nimi – dodaje Kleser.

Nie jest to repertuar łatwy, ale organizatorzy nie zamierzają zostawić uczestników samych sobie.

– Na pewno też ze swojej strony służymy pomocą, nadzorem, podpowiedzią. Pan Grzegorz Płonka, który jest tutaj koordynatorem, chętnie młodym ludziom podpowie – zapewnia Justyna Kleser.

Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych: dla dzieci i młodzieży do lat 16 oraz dla wykonawców 16+.

– I tutaj nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, zapraszamy ludzi w każdym wieku, każdy będzie mile widziany. Chcemy, żebyście zaskoczyli nas swoimi pomysłami, chcemy zobaczyć, jak interpretujecie pieśni powstańcze, czym te powstania i te pieśni, te utwory są dla was teraz – zachęca Justyna Kleser.

Aby zgłosić się do udziału w „Powstańczym śpiewaniu”, wystarczy pobrać formularz zgłoszeniowy z fanpage’a Zaczęło się w Mysłowicach lub ze strony urzędu miasta.

– Nagrodą główną dla laureatów z jednej i z drugiej kategorii będzie występ na scenie podczas widowiska 14 sierpnia. Ponadto planujemy również wydanie płyty z nagraniami, z utworami laureatów – mówi Kleser.

Artystów ocenią Grzegorz Płonka, Janina Dygacz oraz Wojciech „Lala” Kuderski.

Tekst: Aleksandra Olszewska